SpravodajstvoTechnológie

6 sci-fi filmov a seriálov, ktoré dokázali do istej miery predpovedať moderné technológie

Vedecko-fantastické diela sa dosť často snažia priniesť pohľad na ľudí v budúcnosti

Sci-fi diela sa často pozerajú na to, ako by mohol vyzerať svet v ďalekej, alebo blízkej budúcnosti. Tieto diela predstavujú okrem iného aj rôzne technologické vychytávky. Niektoré sa naozaj stali súčasťou nášho každodenného života, ako napríklad vesmírne cestovanie, laserová technológia, alebo počítače, či roboty. Niektorým sa to bohužiaľ (zatiaľ) nepodarilo. Stále napríklad čakáme na lietajúce autá, aj keď už sme mohli vidieť pár sľubných konceptov.

Zaujímavosťou je, že staršie sci-fi diela nedokázali presne predpovedať vzostup mobilných telefónov a neskôr aj smartfónov, či tabletov. Dokonca aj niektoré novšie diela predstavujú nepresný obraz o tom, ako využívame tieto prenosné zariadenia na komunikáciu, prácu, alebo zábavu. Pozrime sa na niekoľko známych sci-fi filmov a seriálov, ktoré nám priniesli svoj vlastný obraz o budúcnosti. Píše o tom portál AndroidAuthority.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Star Trek

Star Trek je seriálom, ktorý sa vysielal v 60. rokoch. Vyobrazuje postavu Kapitána Kirka, Spocka a ostatných členov vesmírnej lode USS Enterprise. Tí boli vybavení prenosnými komunikátormi, ktoré fungovali, keď sa odklopila ich vrchná časť. Tento dizajn bol v skutočnosti inšpiráciou pre prvú „vyklápačku“ od firmy Motorola. Tá sa dostala na trh v roku 1996 a prvý model sa nazýval StarTAC.

Technológie
Zdroj: YouTube.com/Techmoan

Členovia hviezdnej flotily zároveň používali trikodér, čo bolo zariadenie, určené na zber dát. Ak by sa dizajnéri rozhodli spojiť tieto dva zariadenia dokopy, už v 60. rokoch by sa ku nám dostala vízia moderného smartfónu.

2001: Vesmírna Odysea

Tento snímok sa radí medzi najlepšie Sci-fi filmy všetkých čias. Veľdielo Stanleyho Kubricka vyšlo v roku 1968 a predpovedalo základne na Mesiaci, či výlety k planéte Jupiter. O založení mesačnej základne sa teraz hovorí najmä v spojitosti s programom americkej NASA, Artemis. Čo sa však týka komunikačných technológií, na palube vesmírnej lode Discovery, sme si mohli všimnúť tenký „newspad“. Toto zariadenie slúžilo na pozeranie videí a extrémne sa podobá na dnešný tablet.

Star Trek: The Next Generation

Opäť Star Trek. The Next Generation je seriál, ktorý sa odohráva 80 rokov po pôvodnom seriály. Namiesto komunikátoru tu môžeme vidieť komunikačné odznaky. Stačí sa ich len dotknúť a môžete sa okamžite rozprávať s inými členmi posádky. Zároveň tento odznak slúži ako lokalizačné zariadenie.

Technológie
Zdroj: ThinkGeek

Zároveň nám tento seriál priniesol aj zariadenie, ktoré sa nazýva PADD (pozn. redakcie: Personal Access Display Device). Ide o prenosný počítač s dotykovou obrazovkou, ktorý sa zároveň stal najväčšou inšpiráciou pre tablet.

Technológie
Zdroj: Star Trek: The Next Generation

Iron Man 2

Až v pokračovaní filmu, ktorý rozbehol filmový vesmír spoločnosti Marvel, môžeme vidieť, ako hlavný hrdina, Tony Stark, používa mobil s priehľadnou obrazovkou. V pravom hornom rohu môžeme vidieť logo spoločnosti LG, aj keď je jasné, že takéto modely spoločnosť zatiaľ nevyrába. Podľa ikoniek na obrazovke môžeme predpokladať, že mobil dokázal prijímať hovory, e-mail, mal prístup na internet, či Wi-Fi siete. Dokázal ale aj monitorovať jeho zdravie a čo je možno dôležitejšie, ovládať jeho oblek Iron Mana.

Stopárov sprievodca galaxiou

Keď prišiel autor Douglas Adams s rozhlasovou hrou Stopárov sprievodca galaxiou, éra osobných počítačov sa iba začala. V diele sa stretneme aj s knihou, ktorá nesie rovnaký názov a je vyobrazená ako tenký, flexibilný počítač. Neskôr bola hra, ako aj kniha adaptovaná do filmu. V ňom pripomínal Stopárov sprievodca galaxiou prvé koncepty tabletu so skladacou obrazovkou.

Minority Report

V roku 2002 prišiel režisér Steven Spielberg s filmom Minority Report, v ktorom účinkoval aj Tom Cruise. Na to, aby dokázal realisticky zobraziť život ľudí v roku 2054, si zavolal hneď niekoľko expertov. Tí prišli s konceptom elektronických novín, ktoré síce vyzerajú ako normálne noviny, ale pravidelne sa aktualizujú.  V tom čase boli smartfóny otázkou budúcnosti, no Spielbergovi sa podarilo predpovedať koncept aktualizovaných správ, ktoré si dnes pozeráme na smartfónoch, či tabletoch.

Videli ste aj Vy v nejakom filme technológiu, ktorá by mohla byť v dohľadnej budúcnosti realitou? Dajte nám ju nižšie vedieť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close