Trh so smartfónmi sa kvôli pandémii značne zmenší, pričom najviac stratí Huawei, tvrdí analytická spoločnosť

Situácia na trhu so smartfónmi sa nám kvôli pandémii koronavírusu výrazne pozmenila a vyzerá to tak, že výrazne ovplyvní aj budúci rok.

Xiaomi_trh so smartfonmi India_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk, Pixabay.com (mibro )

Globálny trh so smartfónmi obdržal kvôli pandémii nového koronavírusu naozaj veľkú ranu. Veľká väčšina výrobcov zažila výrazné poklesy v predajoch už v začiatočných mesiacoch tohto roka, no niektorým sa z tejto situácie podarilo vyťažiť viac, ako sme očakávali. Celoplošným a naozaj jasným trendom je však pokles predajov smartfónov, v najhoršom prípade až o niekoľko desiatok %. Najnovšia analýza spoločnosti Strategy Analytics, o ktorej informoval portál The Korea Herald však predpovedá, že situácie sa pre niektorých výrobcov môže neočakávane zhoršiť, pre niektorých zas zlepšiť.

Trh poklesne nakoniec „iba“ o 11%

Najnovšia analýza predpovedá, že v tomto roku poklesne trh so smartfónmi nakoniec iba o 11%, čo by v prípade naplnenia nebolo také zlé číslo, ako začiatkom roka predpovedali viacerí poprední analytici. Pri najväčšom rozmachu pandémie sa totižto hovorilo až o 20% poklesoch, čo by znamenalo veľké mínusy pre viacerých gigantov v tomto segmente. Najnovšia prognóza tak môže byť malou nádejou pre výrobcov, ktorí môžu v budúcom roku očakávať nárast trhu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Prepuknutie pandémie a šírenie nového koronavírusu zasiahlo globálny trh so smartfónmi na každom kontinente,“ uviedla v správe Linda Sui, analytička spoločnosti Strategy Analytics. „Všetci hlavní OEM výrobcovia narazia na tvrdý trh a zaznamenajú značné poklesy v dodávkach smartfónov v tomto roku.“

Zo situácie vyťaží najviac Samsung

V analýze sa ďalej uvádza, že z celého poklesu trhu a momentálneho diania vo svete smartfónov najviac vyťaží juhokórejská spoločnosť Samsung, ktorá údajne siahne po 21% podieli na trhu, pričom dodá až 265 miliónov smartfónov. Druhú priečku by mala obsadiť spoločnosť Apple, ktorá má údajne dosiahnuť až 15,3% podiel na trhu. Dodať by pritom mala až 192 miliónov smartfónov.

Huawei čakajú ťažké časy

Veľký pokles predajov a značné zhoršenie situácie na trhu má podľa analýzy očakávať čínska spoločnosť Huawei. Tá by mala údajne spadnúť až na 15,1% podiel, pričom dodá iba 190 miliónov smartfónov. Čo však určite nepoteší ešte viac je prognóza na ďalší rok – iba 4,3%. Takýto prudký prepad má byť údajne následkom ukončenia dodávok procesorov od spoločností, ktoré už v budúcom roku nebudú môcť obchodovať so spoločnosťou Huawei kvôli reštrikciám z americkej strany.

V prípade naozaj veľkého prepadu spoločnosti Huawei môžu zo situácie ťažiť najmä menší čínski výrobcovia ako Vivo, Oppo, či Xiaomi. Samozrejme, nárast a prípadný pokles jednotlivých výrobcov bude závisieť od toho, dokedy bude trvať pandémia nového koronavírusu a kedy sa svetová ekonomika opäť rozbehne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre