Dokáže sa stroj naučiť odhadnúť naše ďalšie kroky?

Schopnosť predvídať, čo spraví niekto druhý, je pre ľudí typická, hoci nie vždy sa nám to podarí. Čo ak by to dokázali roboti?

robot cyborg
Zdroj: Shevs / Shutterstock.com

My ľudia máme spôsoby ako pochopiť iného človeka, či už ide o jeho ciele, túžby alebo hodnoty. Ide o schopnosť, vďaka ktorej dokážeme odhadnúť reakcie iných osôb. Môže ísť dokonca aj o takú drobnosť, ako podržanie dverí pre niekoho, kto kráča za vami.

Je to niečo, čo sa nemusíme učiť, no ako toto chovanie naučíme robota? Ak chceme, aby nám v budúcnosti pomáhali, musia vedieť odhadnúť naše ďalšie kroky. Tejto téme sa venovala aj nová štúdia, na ktorej pracovali vedci z USC Viterbi. Autori sa v nej pokúšajú naučiť robotov, ako predpovedať naše správanie, vďaka čomu by nám mohli skutočne pomáhať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ak robot pracuje s ľuďmi, musí neustále hádať čo človek spraví ďalej. Robot môže dospieť k názoru, že človek niečo montuje a potrebuje skrutkovač. Robot môže ísť po nástroj skôr a človek nemusí čakať. Práca sa tak spraví rýchlejšie,“ vysvetľuje Stefanos Nikolaidis, jeden z autorov štúdie.

Problém však nastáva, ak človek zvolí iný prístup. Vo väčšine prípadov môžeme niečo postaviť hneď niekoľkými spôsobmi a zistiť, čo treba ďalej, môže byť problémom aj pre iného človeka.

„Niekto rád začína najzložitejšou časťou, iní najprv začnú najjednoduchšími časťami, aby šetrili energiu,“ tvrdí Nikolaidis.

Naučia sa stroje predpovedať čo spravíme ďalej?

Roboty už dnes môžu pomáhať, no človek im musí najprv ukázať, ako bude postupovať. To si vyžaduje čas, energiu a v konečnom dôsledku to môže byť úplne zbytočné. Aby v tomto prípade robot zistil ako postupujete, musíte najprv celú vec postaviť sami. V rámci novej štúdie však vedci objavili niekoľko podobností v tom, ako odlišní ľudia skladajú rôzne produkty.

Ak radi začínate od toho najťažšieho, potom zvolíte rovnaký prístup bez ohľadu na to, čo práve staviate. Vedci preto vytvorili jednu ľahkú a krátku úlohu, ktorú môžu ľudia vykonať a robot sa naučí, ako pri práci postupujete.

Tou úlohou v tomto prípade bolo poskladanie malého modelu lietadla. Dobrovoľníci skladali dokopy krídla, chvost a motory, pričom sa robot na nich pozeral. Následne robot použil strojové učenie na to, aby analyzoval ako človek skladal lietadlo dokopy.

„Na základe tejto menšej a jednoduchej úlohy môže robot zistiť, ako bude človek postupovať pri stavaní niečoho väčšieho. Ak robot zistí, že človek rád začína niečím jednoduchým, potom jeho preferencie uplatní aj priamo v praxi, na montážnej linke,“ tvrdí Heramb Nemlekar, spoluautor štúdie.

Autori zistili, že táto analýza postupu má presnosť 82%. V ďalších krokoch sa pokúsia nájsť spôsoby, ako presnosť robota ešte zvýšiť. V tomto prípade je dôležité budovať dôveru medzi robotom a človekom, ktorému má pomáhať. Autori štúdie zároveň hovoria, že nechcú nahradiť ľudskú pracovnú silu. Namiesto toho chcú priniesť nástroj, ktorý bude ľuďom pri práci pomáhať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre