Dezinformátori to budú mať ťažšie. Facebook na Slovensku posilní tím, ktorý bude overovať pravdivosť príspevkov

Spoločnosť Meta sa dala dokopy s českým Demagog.cz, ktorý sa stane druhým partnerom na kontrolovanie falošného obsahu.

Vedci našli jednoduchý spôsob ako zabrániť šíreniu dezinformácií
Zdroj: Pixabay (pixelcreatures), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Dezinformácie sú vážnym problémom dnešnej doby a najčastejšie sa šíria aj cez sociálne siete. Spoločnosť Meta už v minulosti zakročila proti šíreniu dezinformácií a ďalej svoj program rozširuje.

Ako informuje v tlačovej správe, nedávno uzatvorila spoluprácu s českým portálom Demagog, ktorý sa venuje overovaniu faktov. Demagog začne v najbližšej dobe overovať fakty na Facebooku a Instagrame na Slovensku, pričom nášmu obsahu sa budú venovať iba rodení Slováci. Po AFP sa Demagog stane druhým partnerom na overovanie faktov na Slovensku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V praxi to znamená, že ak fack-checker označí príspevok ako nepravdivý, algoritmus ho umiestni nižšie v informačnom kanáli. Tým sa výrazne zníži jeho šírenie, zabráni sa propagácii dezinformácie a zníži sa počet ľudí, ktorí nepravdivý príspevok uvidia. Meta zasiahne aj proti šíriteľom nepravdivého obsahu. Dezinformačné stránky budú mať tiež obmedzený dosah a možnosť ako ich obsah speňažiť.

Užívatelia, ktorí natrafia na nepravdivý príspevok, budú o tomto fakte informovaní. Sociálne siete Facebook a Instagram vás po novom aj upozornia, ak chcete takýto príspevok zdieľať ďalej. Dezinformačný príspevok ani účty sa zo sociálnych sietí odstraňovať nebudú.

„Boj proti falošným správam berieme vážne. Sme radi, že na Slovensku môžeme rozšíriť náš program overovania faktov. Je to dôležitý míľnik v boji proti dezinformáciám, ktorý pomáha obyvateľom Slovenska bezpečne používať naše platformy,“ vyjadril sa Patrik Tovaryš, Public Policy Manager spoločnosti Meta pre strednú a východnú Európu.

Potlačenie šírenia dezinformácií

Šírenie dezinformácií je problém, ktorý nemá len jedno riešenie. Experti neustále pracujú na nových spôsoboch ako zamedziť šírenie nepravdivých a potenciálne rizikových informácií. Zároveň ide o problém ktorý nepostihuje len sociálne siete. Zároveň nie je jednoduché nájsť správne riešenie. Hoci dezinformácie sú problémom, surové odstraňovanie príspevkov môžu mnohí považovať za narušenie slobody vyjadrenia. Ako však vysvetľuje Petr Gongala, koordinátor Demagog.cz, užívatelia by mali byť informovaní keď sa stretnú s nepravdivým obsahom.

„Tešíme sa na spoluprácu s našimi slovenskými kolegami, aby sme zvýšili úroveň overovania faktov na Facebooku a Instagrame. Veríme že užívatelia by mali vedieť ak príspevok používa nepravdivé informácie, pozmenené fotografie alebo falošné zdroje. Zároveň vyzývame používateľov aby nám dali vedieť, keď narazia na obsah, ktorý stojí za to preveriť,“ dodáva Gongala.

Overovanie faktov portálom Demagog.cz začne v najbližších dňoch. Pripojí sa tak k AFP, ktoré bolo doteraz jediným partnerom Mety pre fact-checking na Slovensku. Spoločnosť Meta momentálne spolupracuje s viac ako 90 partnermi na overovanie faktov vo viac ako 60 jazykoch na celom svete. Zároveň investuje do spôsobov, ako odhaľovanie a potláčanie šírenia dezinformácií ďalej zlepšovať. V Českej republike Demagog.cz spolupracuje s Metou už od roku 2020.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre