BezpečnosťSpravodajstvo

Podarilo sa zlikvidovať ďalšiu farmu botov, ktorá šírila proruské dezinformácie, hlásia úrady

Ukrajincom sa podarilo identifikovať ďalšiu trolliu farmu, ktorá šírila proruské naratívy. Denné vytvárala stovky falošných účtov na sociálnych sieťach.

V minulosti sa na problematiku dezinformácií nekladol tak veľký dôraz, ako je tomu dnes. No súčasná vojna u nášho východného suseda ukázala, že nemožno online priestor už viac podceňovať. Najnovšie ukrajinská SBU hlási, že zlikvidovala ďalšiu farmu botov vo Vinnycii, ktorá každý deň vytvorila niekoľko stoviek falošných účtov s cieľom, aby „rozptýlila“ príbehy o Kremli.

Miestna bezpečnostná služba podľa publikovanej tlačovej správy spolu s policajnými zložkami zablokovala botiu farmu, ktorá pracovala pre krajinu agresora. Úradom sa okrem iného podarilo zadržať aj trojicu organizátorov tejto farmy vrátane technického vybavania, pomocou ktorého vytvárali falošné účty na sociálnych sieťach.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Špecializované vybavenie umožňovalo zločincom každý deň zaregistrovať až 500 anonymných účtov na rôznych sociálnych sieťach vrátane tých, ktoré sú na Ukrajine zakázané.

Účty prenajímali alebo predávali

Zainteresovaní jednotlivci predávali alebo prenajímali hotové „účty“ ruským agentúram, ktoré fungovali „pod strechou“ špeciálnych služieb Ruskej federácie, píše SBU. Cena prenájmu takéhoto účtu bola 20 hrivien, uvádza úrad. Peniaze boli prijímané prostredníctvom krypto peňaženiek a bankových kariet.

Podľa publikovaných správ, ruskí klienti využívajúci botov používali falošné účty na masové rozptyľovanie prokremeľských naratívov. Najmä pokiaľ ide o situáciu na fronte a spoločensko-politickú situáciu na Ukrajine.

Okrem iného účty bolo zároveň zneužívané na obhajovanie a ospravedlňovanie ozbrojenej agresie Ruska proti Ukrajine a vyzývali na podporu rasistov, a to aj na medzinárodnej scéne.

Podľa vyšetrovania sa ukázalo, že organizátormi farmy botov boli traja obyvatelia Vinnycja. Fungovali v prenajatej garáži, kde mali nainštalované aj špecializované zariadenia.

Pri prehliadkach na adrese pôsobiska a na adresách, kde organizátori žili, úrady našli počítačové vybavenie s dôkazmi o nezákonnej činnosti. Ide napríklad o 3 000 SIM kariet ukrajinských a európskych mobilných operátorov, 13 SIM brán a ďalší hardvér a softvér. Pre tých, ktorí nevedia, tak SIM brány sa používajú na prenos hovorov a SMS správ z pevného zariadenia na mobilné zariadenie vytvorením spojenia. Medzi zadržanými dôkazmi boli aj bankové karty, cez ktoré dostávali podvodníci peniaze od „zákazníkov“.

Podľa zverejnených infrmácií, páchateľom hrozí až 15 rokov väzenia.

Komplexné opatrenia vykonali pracovníci SBU vo Vinnyckej oblasti spolu s Národnou políciou pod procesným vedením krajskej prokuratúry.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close