Ďalšie veľké observatórium môže ležať na Mesiaci: Je len otázkou času, kedy sa nám to podarí

Observatórium na Mesiaci by malo obrovské množstvo výhod, no zároveň je to monumentálna technologická výzva.

Bude jedného dňa stáť observatórium na mesiaci?
Zdroj: NASA, Vladimir Vustyansky

Vesmírne teleskopy sú lepšie ako tie pozemné, pretože sa nemusia vysporiadať s atmosférou, ktorá môže skresliť získané údaje. Stále však majú svoje limity, ktoré by mohla pomôcť posunúť až nová generácia vedeckých prístrojov.  

Výskumníci môžu nájsť spôsob ako vytvoriť citlivejšie a výkonnejšie vesmírne teleskopy, no jedna futuristická, no mimoriadne zaujímavá myšlienka by nám mohla pomôcť nahliadnuť hlbšie do vesmíru než kedykoľvek predtým. Sú nimi teleskopy vybudované priamo na Mesiaci. Idea lunárnych teleskopov nie je úplne nová, ako informuje portál Universe Today. Americká vesmírna agentúra NASA už na tomto koncepte pracuje roky a udelila aj dotácie projektu LCRT (pozn. redakcie: Lunar Crater Radio Telescope). Myšlienkou tohto projektu je, ako už názov napovedá, vybudovať rádiový teleskop v jednom z lunárnych kráterov.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Projekt LCRT by vybudoval rádiový teleskop na odvrátenej strane Mesiaca, kde by bol chránený pred šumom, ktorý vytvára naša civilizácia. Okrem neho a podobných projektov však viniká aj niekoľko ďalších konceptov. Projekt Life finder Telescope at Lunar Poles chce postaviť sériu rádiových teleskopov na póloch našej prirodzenej družice. Táto sieť by skúmala atmosféry exoplanét a pátrala po tých, ktoré sú vhodné pre život. Ďalším ambicióznym projektom je LOUVE, alebo Lunar Optical UV Explorer. Ten by zas pátral po jasných ultrafialových objektoch. Najzaujímavejším je projekt observatória gravitačných vĺn na povrchu Mesiaca.  

Monumentálna technická výzva

Všetky tieto projekty však čelia spoločnému problému. Postaviť podobné observatóriá nie je jednoduché ani na Zemi, pokúsiť sa o niečo také mimo našej planéty je nad naše technické schopnosti. O niečo jednoduchšie, no stále obrovskou technickou výzvou, by bolo vybudovanie jednoduchého optického teleskopu.  

Aj toto observatórium by sa nachádzalo v kráteri Mesiaca. Na jeho dne by sme našli sieť zrkadiel, ktoré by slúžili ako hlavné zrkadlo. Detektory by sa nachádzali v strede kráteru a boli by zavesené na kábli. Zrkadlá by nemuseli byť také veľké, čo by uľahčilo konštrukciu. Prirodzený tvar krátera by v tomto prípade imitoval teleskop, čiže by sa nevyžadovalo stavať na povrchu veľké konštrukcie. Alternatívou by bolo aj umiestniť zrkadlá na jednu stranu, zatiaľ čo potrebné nástroje na tú druhú.  

Ako sme už spomenuli, postaviť niečo takéto je monumentálny technologický cieľ, no zďaleka to nie je jediný problém, akému takéto projekty čelia. Ďalším je mesačný prach, ktorý by sa pomaly na zrkadlách zbieral a niekto by ho musel odstrániť. Už čoskoro sa však na povrch Mesiaca vrátia ďalší astronauti a ak všetko pôjde podľa plánu, do niekoľkých rokov by mohli na povrchu Mesiaca aj žiť. Možno potom by sa myšlienka lunárnych teleskopov mohla stať o čosi reálnejšia.  

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre