Dá sa smartfón používať ekologicky? Ak dodržíte tieto tipy, tak určite áno. Dodržiavate ich aj vy?

Aj smartfón sa dá využívať s tým, že sa budeme správať ekologicky. Ako to môžete docieliť sa pozrite v našom zhrnutí.

smartfon
Zdroj: unsplash.com (Onur Binay)

S novými možnosťami elektronických zariadení sa častokrát dostávame do sporu medzi našou pohodlnosťou, digitálnou dobou a zároveň ekológiou. Ak sa však chcete starať aj o životné prostredie, nemusíte používanie svojej elektroniky znižovať na úplne minimálnu úroveň. Postačí, ak budete dodržiavať niektoré tipy, ktoré dokážu aj používanie telefónu zmeniť na činnosť, ktorá zanecháva minimálny ekologický odtlačok. Ako teda môžeme náš smartfón používať viac ekologicky? Pozrite sa na niekoľko tipov, ktoré by ste určite mali dodržiavať aj vy, ak sa zaujímate o ekologickú stránku vášho života.

Ako môžeme svoj smartfón používať viac ekologicky?

Spolu s konzumným spôsobom života prichádza dilema ohľadom množstva telefónov, ktoré sa ročne vyrobia. Ak chcete, aby bolo vaše správanie voči našej planéte zodpovedné, tak by ste v prvom rade nemali nakupovať každú chvíľu nový model. Áno, technológie idú vpred a každý rok si môžeme kúpiť lepší a lepší smartfón. Mali by sme však rátať aj s tým, že táto evolúcia nie je až taká viditeľná pri každom roku a niekedy nám postačí, ak jeden telefón vymeníme raz za dva či tri roky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Xiaomi 13 Lite displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak sa vám váš smartfón pokazí, nemali by ste hneď premýšľať nad kúpou nového. Používaná batéria sa dá jednoducho vymeniť v servise a ani rozbitý displej niekedy nemusí znamenať, že musíme siahnuť po novom telefóne. Radšej teda zvoľte cestu opravy zariadenia ako kúpy nového. Ak už však svoj telefón musíte vymeniť, nevyhadzujte ho do bežného odpadu. Radšej ho správne zrecyklujte či odovzdajte v predajni, ktorá sa recykláciou zaoberá.

Xiaomi 13 Pro
Zdroj: Vosveteit.sk

Ekológia však nie je len o telefónoch ale aj o príslušenstve. Dobre si teda zvážte, akú nabíjačku či slúchadlá si zvolíte, nakoľko na trhu vieme nájsť aj ekologické alternatívy. Pre zníženie obsahu elektronického odpadu si radšej zainvestujte do kvalitnejšieho príslušenstva, ktoré vydrží dlhšie. Ani vy si totiž nechcete pre svoj smartfón kupovať nabíjací kábel každý mesiac, keďže sa vám lacnejší zničí.

Pozrite sa aj na tieto stránky používania

Okrem toho, aké zariadenia si kupujeme by sme sa mali pozrieť aj na to, ako svoj smartfón používame. Optimalizujte si nastavenia a spotrebu batérie. Ak nepoužívate niektoré funkcie ako Bluetooth, GPS či Wi-Fi, tak ich vypnite. Rovnako si znížte jas obrazovky, skráťte dobu jej zhasnutia a vypnite LED pri oznámeniach.

Samsung Galaxy S23 predna stena
Zdroj: Vosveteit.sk

Aplikácie, ktoré do zariadenia sťahujete, si starostlivo prezrite. Neinštalujte si do telefónu teda zbytočné aplikácie, ktoré neskôr nevyužijete a vyhnite sa aj preplneniu interného úložiska. Taktiež používajte namiesto mobilných dát pripojenie Wi-Fi. Táto sieť je pre náš smartfón úspornejšia pre spotrebu batérie, čím ju šetríme a navyše nepotrebujeme náš telefón tak často nabíjať. Pri nabíjaní zvážte aj zdroje energie a ak máte možnosť, tak sa spoľahnite na obnoviteľnú energiu.

samsung galaxy s23+ recenzia
Zdroj: Vosveteit.sk

V neposlednom rade môžete svoj smartfón využívať aj ako náhradu viacerých iných predmetov ako napríklad knihy či časopisy. Vďaka tomu môžete znížiť množstvo papierového odpadu, ktorý by sa nakoniec tvoril už len tým, že využijete elektronickú podobu týchto tlačených materiálov.

Ako veľmi je vaše správanie s telefónom ekologické? Dodržujete všetky tieto body alebo sa ešte máte v čom zlepšovať? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre