Čo všetko o vás Facebook vie je hotová nočná mora! Toto všetko Mete dávate už len tým, že ho používate

Facebook zasahuje hlboko do nášho súkromia. Pozrite, k čomu všetkému má táto sociálna sieť prístup.

Facebook je nočnou morou pre naše súkromie
Zdroj: Unsplash (Parker Coffman, Dawid Sokołowski), Úprava: Vosveteit.sk

Mnohí dnes používajú Facebook či už na prácu, sledovanie zaujímavostí, kontakt s blízkymi či na zdieľanie životných momentov s rodinou. Táto sociálna sieť nám toho dovoľuje veľa, no zároveň rovnako hlboko zasahuje aj do nášho súkromia.  

Na našom portáli sme už písali o tom, ako si čo najlepšie zabezpečiť Facebook pred cudzími ľuďmi. Táto sociálna sieť ponúka množstvo nastavení, vďaka ktorým viete presne určiť, kto môže vidieť vaše fotografie, príbehy, príspevky, zoznam vašich priateľov či vaše osobné informácie. Ochrana súkromia pred cudzími ľuďmi je jedna vec, no čo všetko o nás vie samotný Facebook a aké dáta o nás zbiera? V skratke, veľa.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prakticky nulové súkromie

Ako prvé spomenieme, že Facebook vie o vás všetko, čo vyplníte pri registrovaní vášho účtu, no tam to ani zďaleka nekončí. Povedzme, že na Facebooku uverejníte napríklad momentku z vašej dovolenky. Facebook si automaticky číta metadáta, teda rôzne dodatočné informácie, ktoré sú zakódované v súbore fotky. Medzi ne patrí napríklad miesto a čas vytvorenia fotky. V metadátach sa nachádzajú aj informácie o zariadení, ktoré fotografiu vytvorilo.  

Ak použijete na zachytenie fotografie fotoaparát Facebooku, spoločnosť Meta získava prístup prakticky ku všetkému, čo sa na fotografii nachádza, napríklad člen rodiny, alebo vaša tvár, ak si vytvoríte selfie. Na základe aj vašich fotografií spoločnosť meta navrhuje nové masky a filtre.  

Samozrejme, že Facebook vidí aj všetky príspevky, ktoré na sociálnu sieť pridáte vrátane statusov, príbehov či fotografií. Zároveň však Facebook monitoruje aké príspevky si na nástenke pozeráte, ako dlho si ich pozeráte, či na nejaký reagujete alebo ho prepošlete niekomu inému.  

Facebook zároveň sleduje aj keď s niekým komunikujete.  

“Naše systémy automaticky spracúvajú obsah a komunikácie, ktoré poskytujete vy aj iní, na analýzu kontextu a toho, čo obsahujú,” píše Facebook.  

Sociálna sieť zároveň vie, aké skupiny sledujete, čo v skupinách robíte a ako do skupín prispievate. V tomto kontexte vie aj o ľuďoch, s ktorými ste najčastejšie v kontakte. Užívatelia, ktorí sa rozhodnú synchronizovať zariadenie s Facebookom mu dávajú aj ich zoznam kontaktov, históriu hovorov a SMS správ.  

Facebook zároveň o vás vie aj v prípade, ak vás niekto označí na fotke. Znamená to, že Facebook získava a analyzuje fotografie na ktorých ste označení, ak niekto komentuje fotografiu na ktorej ste, alebo ak vám niekto pošle správu.  

Z vašej komunikácie zisťujú informácie o tom, čo vás zaujíma, aké máte vierovyznanie, politické názory a o vašom zdraví. Okrem toho dokáže zistiť váš rasový a etnický pôvod, filozofické presvedčenie a či ste členom v odboroch.  

Informácie o vašom zariadení 

Facebook nezbiera informácie len o vás, ale aj o zariadení, na ktorom ho používate. Môže tak zistiť názov vášho operátora, časové pásmo, telefónne číslo, IP adresu či informácie o iných zariadeniach, ktoré sú vo vašej blízkosti. Cez povolenia smartfónu Facebook získava prístup aj k vašej kamere, uloženým fotkám a GPS polohe.  

Ak používate Facebook na počítači, Meta automaticky vie, aký operačný systém používate, verzie hardvéru a softvéru, dostupné ukladacie miesto, typ prehliadača či názvy a typy aplikácií a súborov v zariadení. Zároveň má Facebook právo monitorovať pohyby vašej myši.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre