Ako nenaletieť na investičný podvod? Na takéto ponuky ani nereagujete, ak tak spravíte, pravdepodobne sa popálite

V online svete, no aj v tom reálnom, nás môže podvodník osloviť s investičnou ponukou, ktorá vyzerá ako príležitosť. Ako ale nenaletieť podvodníkovi?

investicny podvod_titulka
Zdroj: fizkes / Shutterstock.com a pathdoc / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Viackrát sme písali o tom, ako sa podarilo online či telefonickým útočníkom okradnúť ľudí o úspory. Jednou z metód je, že ich lákajú na investície.

Investičný podvod môžete spoznať tým, že vás lákajú na veľký zárobok za malý čas a dokonca s malým rizikom. Pravda je však úplne niekde inde. Spolu s portálom consumer.ftc.gov vám poradíme, ako sa týmto podvodom vyhnúť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako sa vyhnúť investičným podvodom

Odolajte tlaku

Podvodníci naozaj nechcú, aby ste rozmýšľali nad ponukou, ktorú vám ponúkli. Chcú, aby ste konali rýchlo a zvyknú napríklad tvrdiť, že miest je málo alebo, že dostanete niečo špeciálne. V niektorých prípadoch útočníci dokonca hovoria, že ste investovali napríklad do kryptomien v minulosti, a môžete si teraz vybrať váš zisk.

podvodny telefonat
Zdroj: Andrey Mihaylov / Shutterstock.com a ronstik / Shutterstock.com, úprava Vosveteit.sk

Zistite si čo najviac o investičnom programe a firme

Otvorte si váš obľúbený prehliadač a do vyhľadávača zadajte meno danej firmy a zadajte slovo ako „recenzie“ alebo „podvod„. Ak to vyhľadáte, možno nájdete skúsenosti iných ľudí, ktorí možno mali s firmou nejaké problémy. Toto je zväčša najlepší spôsob, ako môžete rýchlo odhaliť, že niečo nie je v poriadku. Pri recenziách sa spoliehajte hlavne na tie, ktoré nájdete na rôznych fórach. Recenzie zo stránky firmy neberte ako vierohodné.

Overte si investičné nároky

Naozaj nikdy nevkladajte peniaze do niečoho, čo vám niekto ponúkal, čo nejaký influencer propagoval na Instagrame a ani kvôli pozitívnej recenzii. Pre podvodníkov nie je vôbec problém vytvoriť pár falošných recenzií, ako ich investície neskutočne dobre fungujú. Rovnako čerpajte informácie z dôveryhodných zdrojov. Väčšina serióznych médií označuje reklamu ako PR, alebo na konci textu uvedie, že „článok vznikol v spolupráci s…“. Takto viete jednoducho odhaliť, že obsah v článku nemusí presne zodpovedať realite.

Uvedomte si riziko

Investície vždy predstavujú riziko, či už menšie alebo veľké, treba si ho priznať a uvedomiť. Podvodníci často hovoria, že je to úplne bez rizika, no naozaj nie je.

Zistite, či je firma registrovaná alebo či má licenciu

Vo väčšine prípadov chcú podvodníci, aby obete vkladali peniaze do nevierohodných spoločností. Aj vy, keď idete k doktorovi, tak idete k človeku, ktorý študoval medicínu a nie k „šamanovi“ z lesa. Na to, aby mohol niekto ponúkať zdravotnícke služby, tak musí mať titul a licenciu, ktorá je garantom toho, že má dostatok vedomosti v obore. Podobne to platí aj pri investíciách. Preto predtým, ako sa rozhodnete investovať peniaze, tak si overte, či firma spĺňa zákonné náležitosti, aby mohla ponúkať daný typ služby. Ak nie, tak dajte od nej ruky preč.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre