Čo ti hrozí, keď sa pripojíš na verejnú Wi-Fi sieť? Toto na nej nikdy nerob, lebo to oľutuješ!

Mnoho ľudí si neuvedomuje, ako nebezpečné sú verejné Wi-Fi siete, a veselo na nich fungujú ako na mobilnom internete. Pozri sa, čo by si na verejnej Wi-Fi nemal nikdy robiť.

Čo môže urobiť hacker ak sa nachádza vo vašej Wi-Fi sieti?
Zdroj: Unsplash (Stephen Phillips - Hostreviews.co.uk, Markus Spiske), Úprava: Vosveteit.sk

Smartfóny už dlhú dobu nie sú zariadenia, cez ktoré len telefonujeme či posielame SMS správy. Ide o multifunkčné zariadenia, prostredníctvom ktorých pristupujeme k sociálnym sieťam, bankovým aplikáciám, e-mailovému klientovi a podobne. Ide doslova o „škatuľky“ plné citlivých údajov.

Nie ale každý má predplatené nekonečné mobilné dáta a to je dôvod, prečo často siahneme po verejnej Wi-Fi sieti, ak je v okolí. Možno si teraz hovoríš, že „internet“ je ako „každý iný internet“. No nie je tomu celkom tak. Nižšie ti prezradíme, prečo by si sa nemal nikdy pripájať na verejný internet a čo by si tam nemal robiť, keď sa k nemu rozhodneš pripojíť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prečo je verejná Wi-Fi sieť nebezpečná?

„Muž uprostred“

Možno si už počul pojem „man-in-the-middle“. Tento pojem vo svete kybernetickej bezpečnosti označuje útočníka, ktorý špehuje to, čo robíš na internete (a nielen tam). Predstav si situáciu, že sedíš v autobuse a za tebou sedí človek, ktorý ti pozerá do obrazovky. Tak princíp tohto útoku je rovnaký. Útočníci často vytvárajú voľné verejné Wi-Fi siete na frekventovaných miestach a následne monitorujú dátový tok, čo robia používatelia na internete.

Wi-Fi hacker
Zdroj: Rokas Tenys / shutterstock.com a Kamil Urban / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Mimochodom, vedel si, že často na tomto princípe monitorujú aj zamestnávatelia v robote, čo robíš na internete? Vráťme sa ale späť k téme.

Čo všetko môže útočník vidieť a urobiť obeti?

Tvoje citlivé údaje, ktoré vypĺňaš na internete

V prvom rade si je potrebné uvedomiť, že tok dát prechádza cez počítač útočníka. To znamená, že dokáže zachytiť prakticky čokoľvek, čo robíš na internete. Napríklad, keď sa prihlasuješ do internet bankingu, tak môže odhaliť tvoje prihlasovacie údaje. Inými slovami, útočník môže zachytávať a ukladať prihlasovacie údaje a heslá pre neskoršie použitie. Rovnako môže potenciálne vidieť údaje z platobnej karty, ktoré vypĺňaš pri platbe v e-shope.

heslo spravca hesiel hacker unik hesiel
Zdroj: Pete Linforth a Gerd Altmann z Pixabay, koláž Vosveteit.sk

Ďalej môže napríklad sledovať, aké stránky navštevuješ, prípadne aké aplikácie používaš. Znamená to, že môže zaznamenať všetky navštívené webové stránky a údaje, ktoré sa prenášajú medzi tebou a týmito stránkami.

Môže zmeniť stránku, ktorú sa rozhodneš navštíviť za inú

Možno by ťa to nenapadlo, ale dokáže zmeniť aj webovú stránku, ktorú sa chystáš navštíviť, na inú. Predstav si situáciu, že sa chystáš otvoriť stránku tvojej banky. Zadáš URL stránku do webového prehliadača a chystáš sa ju otvoriť. No útočník, ktorý má kontrolu nad sieťou, ku ktorej si pripojený, môže zmeniť cieľovú URL adresu, ktorú nahradí napríklad rovnako vyzerajúcim webom, no pôjde o podvrh. Pýtaš sa, prečo by to robil? Môže chcieť od teba získať citlivé údaje, ktoré vyplníš napríklad do formulára.

Viac technicky zdatný útočník môže dokonca do webových stránok vkladať škodlivý kód, ktorým infikuje tvoje zariadenia. Následne v ňom zostane aj potom, ako Wi-Fi sieť opustíš.

android-malware
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Ako sa ochrániť pred zneužitím verejnej Wi-Fi siete

Najlepšie, čo môže spraviť, je, aby si sa na verejnú Wi-Fi sieť nepripojil vôbec. Ak tak ale musíš spraviť, maj na pamäti, že nevypĺňaj na nej žiadne citlivé údaje a nepristupuj ani k aplikáciám či stránkam, kde pracuješ s citlivými údajmi, napríklad tými platobnými.

Ďalšou dobrou radou nad zlatou je, aby si použil VPN službu, keď sa už musíš pripojiť k verejne Wi-Fi.

Táto služba robí to, že šifruje všetku komunikáciu medzi tebou a webovou stránkou. Ak by sa aj útočník dostal k týmto údajom, tak ich nebude vedieť rozšifrovať, lebo nebude mať prístup k šifrovacím kľúčom, ktoré sú uložené v tvojom mobile a na serveroch prevádzkovateľa VPN služby.

Taktiež si všímaj, či na stránkach, ktoré sa ti otvorili, je prítomná ikona zámku (https://). Rovnako ti odporúčame, aby si mal aktivovaný Firewall. Ide o službu, ktorá bráni v tvojom zariadení, aby niekto k nemu získal neoprávnene prístup.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre