Čo sú zač tajomné FRB záblesky a odkiaľ prišli? Výskumníci inštitútu SETI nachádzajú ďalšiu časť skladačky

FRB záblesky sú jednou z najväčších kozmických záhad. Výskumníci zo SETI odhalili niekoľko doteraz nepoznaných charakteristík rýchlych rádiových zábleskov.

Rýchle rádiové záblesky
Zdroj: Jingchuan Yu, Beijing Planetarium (CC BY 3.0 DEED)

Rýchle rádiové záblesky sa radia medzi najväčšie kozmické záhady. Trvajú len zlomok sekundy, no za tú chvíľu dokážu vyprodukovať rovnaké množstvo energie ako celé Slnko za jeden rok. Po prvýkrát sa rýchlym rádiovým zábleskom, skrátene FRB, začali venovať vedci pred 15 rokmi, no ani teraz nie sú o nič bližšie k riešeniu tohto pozoruhodného úkazu.   

Záblesky FRB sú pre ľudské oko neviditeľné, no žiaria mimoriadne jasno v rádiovom spektre. Predchádzajúce výskumy naznačovali, že by záblesky FRB mohli byť vytvárané neutrónovými hviezdami, presnejšie pulzarmi a magnetarmi, ktoré sú podkategórie neutrónových hviezd. Iní vedci prirovnávali FRB k solárnym búrkam.   

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci z inštitútu SETI, ktorý sa venuje pátraniu po inteligentných mimozemských civilizáciách, sa v rámci nového výskumu pozreli na tento záhadný fenomén z iného uhla a prinášajú nové informácie, ktoré pomôžu odhaliť túto kozmickú záhadu. Väčšina rýchlych rádiových zábleskov sa objaví len raz a následne zmizne navždy. Niektoré vzácne zdroje sa však môžu opakovať. Jedným z nich je opakujúci sa signál FRB 20220912A. V rámci novej štúdie sa výskumníci na tento signál zamerali a počas viac ako 541 hodín pozorovaní odhalili 35 zábleskov FRB.  

Na pozorovanie zábleskov použili výskumníci rádiový teleskop ATA. Výskumníci si všimli naprieč signálmi niekoľko fascinujúcich vzorcov.  

“Výsledky našej práce považujeme za mimoriadne zaujímavé. Podarilo sa nám nielen potvrdiť už známe vlastnosti FRB zábleskov, no objaviť aj niekoľko nových,” tvrdí doktorka Sofia Sheikh z inštitútu SETI. 

FRB záblesky stále ostávajú kozmickou záhadou

Autori štúdie odhaľujú, že pozorované signály FRB majú tendenciu presúvať sa frekvenciou smerom nadol. Autori štúdie si však celkovo všimli niečo, čo až doteraz nebolo pozorované. Všimli si viditeľný prepad centrálnej frekvencie zábleskov v časovom úseku dvoch mesiacov. Výskumníci sa snažia prísť na to, čo môže byť zdrojom týchto zábleskov. Predpokladá sa, že ho môžu vytvárať magnetary, neutrónové hviezdy s extrémne silným magnetickým poľom. Teoretizujú ešte o niekoľkých objektoch, no v súčasnosti žiaden nedokáže vysvetliť všetky pozorované vlastnosti záblesku FRB.  

Výskumníci sa lepšie pozreli aj na časovanie zábleskov. V tomto smere nedokázali pozorovať žiadne vzorce, ktoré by naznačili opakovanie určitých úsekov signálu. Vysvetľujú, že táto absencia vzorcov vyzdvihuje nepredvídateľnosť tohto zvláštneho kozmického fenoménu. Výskumníci pokračujú v analyzovaní rýchlych rádiových zábleskov. Nový objav je dôležitý a celkovo posúva výskumníkov bližšie k riešeniu tejto záhady. Neznamená to však, že už vieme povedať, čo sú rýchle rádiové záblesky zač alebo odkiaľ pochádzajú.  

Signály zaznamenané teleskopom ATA
Zdroj: SETI

Čím viac kozmických objektov objavíme a čím viac signálov zaznamenáme, tým majú astronómovia vyššiu šancu odhaliť záhadu rýchlych rádiových zábleskov. Zatiaľ však ostávajú jednou z najväčších záhad kozmu. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre