Záhada rýchlych rádiových zábleskov pokračuje zvláštnym objavom

V rámci novej štúdie popisujú autori objav opakujúceho sa rádiového záblesku, ktorý má doteraz nepozorované vlastnosti.

radiovy zablesk
Zdroj: Jurik Peter / Shutterstock.com

Rýchle rádiové záblesky sú signály, ktoré v zlomku sekundy dokážu uvoľniť obrovské množstvo energie. Ich pôvod ostáva zahalený rúškom tajomstva, pretože väčšina sa objaví len raz a netrvá dostatočne dlho na to, aby mohli astronómovia zistiť jej pôvod.

Väčšina rýchlych rádiových zábleskov, skrátene aj zábleskov FRB, pochádza zo vzdialených galaxií vo vesmíre. V rámci nove štúdie sa medzinárodný tím vedcov lepšie pozrel na pravú povahu týchto úkazov a priniesli viac poznatkov do tejto pretrvávajúcej záhady. Štúdia po prvýkrát v histórii odhalila magnetické pole okolo záblesku FRB, informuje portál Scimex.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci sa zamerali na jeden zo vzácnych, opakujúcich sa zábleskov, ktorý nesie označenie FRB 20190520B. Záblesk pozorovali počas obdobia 17 mesiacov prostredníctvom rádiového teleskopu Parkes. Pozorovania odhalili, že rýchly rádiový záblesk obklopuje horúca plazma, ktorá je nielen silno magnetizovaná, ale aj mimoriadne turbulentná. Počas obdobia pozorovania magnetické pole zmenilo svoje smerovanie dvakrát, čo doteraz astronómovia v podobných prípadoch nikdy nepozorovali.

Autori štúdie vysvetľujú, že tieto pozorovania umožnia nahliadnuť do jedného z najextrémnejších fenoménov vo vesmíre. Prvé záblesky FRB pozorovalo observatórium Parkes ešte v roku 2007 a odvtedy sa podobné úkazy stali najaktívnejšou oblasťou výskumu. Aj napriek mnohým štúdiám vedci nedokážu presne povedať, odkiaľ rýchle rádiové záblesky pochádzajú.

„Vieme že FRB vznikajú vo vzdialených galaxiách. Práve táto vlastnosť z nich robí jedinečné nástroje na skúmanie viacerých astrofyzikálnych fenoménov, napríklad chýbajúcej hmoty vo vesmíre, alebo jeho expanziu,“ tvrdí doktor Shi Dai, vedúci nového výskumu.

Bližšie k riešeniu záhady

Nedávno pozorovaný záblesk je len jedným z hŕstky zábleskov, ktoré sa opakujú. Po prvýkrát ho zaznamenal teleskop FAST. Dnes astronómovia vedia, že je nielen aktívnym zábleskom, no všimnúť si ho môžeme naprieč niekoľkými rádiovými frekvenciami. Vďaka tomu sa vedia vedci na záblesk zamerať pomocou najlepších rádiových inštrumentov.

Počas štúdie autori odhalili viac ako 100 zábleskov, ktoré patrili FRB 20190520B. V 13 zábleskoch úspešne detekovali polarizované emisie. Tie odhalili smer magnetického poľa záblesku, ktorý sa počas pozorovaní zmenil dvakrát. Zmena smerovania magnetického poľa výrazne obmedzila možné zdroje tohto konkrétneho rádiového záblesku. Vyžaduje sa totiž, aby sa zdroj záblesku pohyboval relatívne k magnetickému poľu na veľkej škále.

Autori síce zatiaľ nič nevedia naisto, no predpokladajú že by zdrojom mohla byť binárna sústava. Jedna z hviezd by v takomto prípade musela mať silné solárne vetry a magnetické pole. Táto hviezda ale nie je zdrojom samotného záblesku. Zdroj hviezdu obieha, čo by mohlo vysvetliť zvláštne charakteristiky tohto záblesku.

Vyšetrovanie rýchlych rádiových zábleskov aj naďalej pokračuje. V nasledujúcich krokoch vykonajú aj ďalšie pozorovania tohto záblesku a pokúsia sa pochopiť, čo mohlo FRB 20190520B vytvoriť. Zároveň sa pokúsia otestovať ich teóriu a potvrdiť, že záblesk skutočne mohol vzniknúť v binárnej sústave, ako to predpokladali.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre