Malo ísť o čiernu diera na „úteku“. Kozmická záhada má ale oveľa jednoduchšie vysvetlenie

Astronómovia v novej štúdii vyvracajú teóriu, ktorá na seba strhla pozornosť celej vedeckej komunity.

titulka čierna diera útek
Zdroj: NASA, ESA, Leah Hustak (STScI)

Výskumníci z Astrofyzikálneho inštitútu na Kanárskych ostrovoch sa vo svojej novej štúdii lepšie pozreli na zvláštnu tenkú štruktúru hviezd, ktorú objavil Hubblov vesmírny ďalekohľad. Ich práca vyvracia teóriu, že by mohlo ísť o supermasívnu čiernu dieru, ktorá utiekla zo svojej galaxie a momentálne putuje vesmírom.

Ak to teda nie je zablúdená supermasívna čierna diera, čo si potom Hubblov ďalekohľad všimol? Hoci to astronómovia zatiaľ nevedia naisto, veria, že sa pozerajú na galaxiu, ktorá je ku nám otočená svojou hranou. Zvláštna štruktúra sa od nás nachádza 8-miliárd svetelných rokov a Hubblov ďalekohľad si ju všimol relatívne nedávno, a to ešte tento rok. Záhadný pás hviezd ale dlhú dobu nemal vedecké vysvetlenie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dlhú dobu viedla hypotéza o tom, že prúd hviezd vytvorila supermasívna čierna diera, ktorá nejakým spôsobom unikla zo svojej galaxie. Vykopnúť ju z jadra mohla napríklad kolízia s inou galaxiou alebo gravitačné interakcie medzi dvoma supermasívnymi čiernymi dierami. Toto vysvetlenie na seba takmer okamžite strhlo pozornosť vedeckej komunity, pretože ak by bolo pravdivé, potom sa musela spustiť rada mimoriadne špecifických okolností.

Aj preto sa vedecké tímy aj naďalej venovali tomuto prazvláštnemu objavu. Niekoľko nezávislých skupín sa snažilo nájsť vysvetlenia, ktoré by boli o niečo realistickejšie. V rámci novej štúdie sa výskumníkom z inštitútu IAC podarilo ponúknuť jedno také vysvetlenie. Tvrdia, že pás hviezd môže byť galaxiou bez centrálnej vypukliny, ktorá je ku nám otočená hranou.

Galaxia bez centrálnej vypukliny nie je vo vesmíre ničím výnimočným. Takéto galaxie sa označujú aj ako ploché a objavili sme ich už množstvo.

„Veľkosť, pohyb a množstvo hviezd v tomto páse súhlasí s inými plochými galaxiami, ktoré sme pozorovali v našom vesmírnom susedstve,“ vysvetľuje Jorge Sanchez Almeida, jeden z autorov štúdie.

Na jednu stranu sa autorom podarilo túto kozmickú záhadu vyriešiť, no na druhú stranu sú z objavu tak trochu sklamaný. Podľa našich súčasných poznatkov zatúlané supermasívne čierne diery skutočne vo vesmíre existujú a toto mohlo byť prvýkrát, čo sa jednu podarilo astronómom zachytiť.

Je to galaxia

Svoje tvrdenia vedci potvrdili porovnaním zvláštneho hviezdneho pásu s mimoriadne známou plochou galaxiou IC5249. Táto kozmická štruktúra má podobné hmotnosti hviezd ako v pozorovanom páse. Podobnosť hviezdneho pásu s touto galaxiou bola až zarážajúca. To že ide o galaxiu nakoniec potvrdili aj pohyby samotných hviezd.

„Ide o mimoriadne zaujímavý objekt, pretože táto novoobjavená galaxia je pomerne veľká aj keď sa nachádza veľmi ďaleko od Zeme. V takejto vzdialenosti očakávame menšie galaxie,“ vysvetľuje Almeida.

Výskumníci svoju prácu ešte neuzatvárajú. V ďalších krokoch sa na hviezdny pás pozrú aj prostredníctvom ďalších observatórií. Tie umožnia štruktúru preskúmať oveľa detailnejšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre