Čo sa stane s vašim Facebook účtom potom, ako zomriete? Toto by ste mali vedieť

Facebook ponúka možnosť nastaviť si, čo sa s vašim účtom stane, keď tu už nebudete. Takéto sú vaše možnosti.

Čo sa stane s našim Facebook účtom po smrti?
Zdroj: Unsplash (John Thomas), Pixabay (ElisaRiva), Úprava: Vosveteit.sk

Dnes žijeme v dobe, kedy sa sociálne siete stali neodmysliteľnou súčasťou našich životov. Niekto je na nich aktívnejší a cez Facebook, Instagram alebo iné zdieľa so svojimi blízkymi svoj život, iní využívajú tieto služby na komunikáciu so známymi či rodinou alebo čisto len kvôli práci.

Nech už využívate sociálne siete akokoľvek, väčšina z nás má založený minimálne Facebook, na ktorom má uložené osobné dáta, ktoré sa postupom rokov pomaly hromadili. Či už hovoríme o zdieľaných fotografiách, príspevkoch, správach, alebo inom druhu dát, všetky tieto informácie ostávajú na našich účtoch a podľa vašich nastavení súkromia sú viditeľné buď len vašim priateľom, alebo všetkým ľuďom, ktorí sa na váš profil dostanú. Čo by sa však s vašim účtom stalo v prípade, že zomriete?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nikto nechce rozmýšľať nad tým, čo sa stane keď už na tomto svete nebude a účet na Facebooku sa zdá byť to posledné, čo by človek vo svojich posledných chvíľach riešil, no čo sa naozaj stane s vašim účtom po tom, ako tu už nebudete?

Čo sa stane s vašim Facebook profilom, keď zomriete

Zvečnený profil

Po vašej smrti majú vaši blízky možnosť nechať váš profil zvečniť. Znamená to, že vedľa vášho mena sa zobrazí slovo spomíname. V rámci vašich nastavení súkromia však priatelia budú môcť zdieľať spomienky na vašej zvečnenej časovej osi. Okrem toho budú mať stále prístup k vašim nahratým fotografiám, príspevkom či správam, ktoré ste si medzi sebou vymenili. Rovnako tak ostáva dostupný obsah, ktorý ste zdieľali pre osoby, s ktorými ste tento obsah zdieľali.

Váš profil sa však už neobjaví v návrhoch ľudí, ktorých možno poznáte, neukáže sa ako reklama a Facebook už nebude pripomínať ľuďom, kedy máte narodeniny. Do zvečneného profilu sa už nebude môcť prihlásiť nikto.

Už teraz však môžete zvoliť poverenú osobu, ktorá na váš zvečnený profil dozrie. Poverená osoba môže potom meniť profilovú a titulnú fotku, rovnako aj prijímať žiadosti o priateľstvo v mene zvečnenej osoby.

Odstránenie účtu

Ako majiteľ účtu však máte právo nechať svoj účet po smrti odstrániť. Znamená to, že keď niekto Facebooku oznámi, že ste zomreli, všetky vaše správy, fotky, príspevky, komentáre, či iné dáta sociálna sieť natrvalo odstráni. Facebook rovnako vymaže aj všetky vaše dodatočné profily. Samozrejme to, že ste zomreli, je potrebné preukázať aj nejakým dokumentov.

Vyberte si, čo sa s vašim účtom stane po smrti

Ak ste sa týmto nastaveniam ešte nevenovali, potom si môžete vybrať, čo sa s vašim účtom po smrti stane. Otvorte si Facebook a vpravo dole kliknite na ikonu vášho profilu. Rozkliknite nastavenia súkromia a následne kliknite na nastavenia.

Čo sa stane s vašim Facebook účtom po smrti?
Zdroj: Vosveteit.sk

Tam si rozkliknite Centrum účtov.

Čo sa stane s vašim Facebook účtom po smrti?
Zdroj: Vosveteit.sk

Otvorte Osobné údaje a zvoľte možnosť Vlastníctvo a riadenie účtu.

Tu uvidíte možnosť Zvečnenie účtu. Stačí na ňu kliknúť, zvoliť si váš účet a otvorí sa vám nové okno, kde si môžete vybrať, či po smrti chcete účet vymazať alebo ho zvečniť.

Upozorňujeme, že ak si vyberiete možnosť zvečnenia účtu, zároveň si budete musieť zvoliť aj poverenú osobu, čiže účet, ktorý bude môcť s vašim zvečneným profilom narábať.  

Mimochodom, v súvislosti s touto témou nám dovoľte, dať vám do pozornosti aj článok, v ktorom sme sa venovali rovnakej téme no s ďalšou populárnou službou a to, čo sa stane s vašim Google účtom, keď zomriete.

Plánujete využiť niektoré z nastavení vyššie alebo to necháte plávať, ako to máte nastavené dnes? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre