Čo sa deje vo vnútri batérie, keď ju vybijete na 0% alebo keď ju nabijete na 100% a prečo by ste to nemali robiť?!

Ak chceme predĺžiť životnosť batérie, tak by sme ju nemali vybíjať na 0% a ani nabíjať na 100%. Dôvodom sú chemické reakcie, ktoré prebiehajú vo vnútri batérie.

slaba bateria smartfonu
Zdroj: stickpng, pngegg, Vosveteit.sk (koláž), cleanpng.com

Mnohí používatelia vybíjajú svoje mobily prakticky na 0% s cieľom, aby predĺžili životnosť batérie. V skutočnosti robia ale presný opak. Tento mýtus, že by sme tak mali robiť, panuje medzi ľuďmi dlhé roky. Pochádza ešte z doby, kedy telefóny poháňali nikel-kadmiové batérie, ktoré mali neslávne známy pamäťový efekt. Tento efekt robil to, že ak sme napríklad batériu pravidelne nabíjali pri úrovni od 50%, tak si to batéria „zapamätala“ a následne sa zariadenie vyplo, keď batéria v mobile dosiahla túto úroveň. Súčasne smartfóny dnes poháňajú lítium-iónové batérie, ktoré pamäťový efekt nemajú. Pre ne je dokonca odporúčané, aby sme ich nabíjali častejšie a v menších dávkach.

Mnoho výrobcov smartfónov zároveň odporúča, aby sme nevybíjali batériu telefónu na 0% a zároveň, aby sme ich nenabíjali na 100%. Viacero telefónov dokonca má v sebe zakomponovanú funkciu, ktorá bráni nabíjať zariadenia nad určitú hranicu. Napríklad Samsung mobily majú zabudovanú funkciu, ktorá bráni nabiť zariadenia na viac ako 85%, no je ju potrebné aktivovať v nastaveniach smartfónu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
funkcia ktora chrani bateriu
Zdroj: Vosveteit.sk

V závislosti od výrobcu, sa odporúčania mierne líšia. Najčastejšie ale prízvukujú, že úroveň nabitia by nemala klesnúť pod 15% alebo 20% a zároveň, aby sme nenabíjali zariadenie na viac ako 80% až 90%. Dôvodom sú chemické reakcie, ktoré prebiehajú v batérii, ak je úroveň napätia príliš nízka alebo príliš vysoká.

Čo sa deje vo vnútri batérie, keď ju úplne vybijeme?

Keď batériu úplne vyprázdni, teda keď už neobsahuje žiadny elektrický náboj, tak sa v nej môžu vyskytnúť niektoré chemické procesy, ktoré môžu mať negatívny vplyv na jej výkon a životnosť.

Väčšina moderných batérií používa lítium-iontovú technológiu, ktorá sa skladá z dvoch elektrod – anódy a katódy – a elektrolytu. Keď batéria pracuje, ióny sa pohybujú medzi elektrodami cez elektrolyt a to vytvára elektrický náboj, ktorý umožňuje batérii napájať zariadenie.

Pri úplnom vybití sa v batérii spotrebúva väčšina lítiových iónov, ktoré sa nachádzajú v elektrolyte. Ak batéria zostane úplne vybitá, lítiové ióny sa môžu z elektrolytu odstrániť a začnú sa ukladať na povrch anódy v podobe kovových kryštálov. To vedie k degradácii batérie.

Ak batériu úplne vybijete iba občas, nemusí to mať veľký vplyv na jej životnosť. Avšak, ak to robíte pravidelne, môže to mať negatívny vplyv na životnosť batérie a viesť k rýchlejšiemu opotrebovaniu.

No uškodiť môže aj je plné nabitie

Uškodiť batérii môže ale aj úplne nabitie zariadenia. Jednou z hlavných vecí, ktoré sa môžu stať, je nadmerné preťaženie batérie. Pri nabíjaní na 100% sa totiž batéria dostáva na svoj maximálny náboj, čo môže viesť k preťaženiu jej buniek. To môže spôsobiť poškodenie vnútorných štruktúr batérie a zníženie jej životnosti.

Okrem iného pri plnom nabití batérie sa tiež môže začať tvoriť plynný lítium na povrchu kovovej anódy, čo rovnako neprospieva batérii. Zároveň, keď je batéria nabitá na 100%, môže dochádzať k vyššej teplote, čo môže tiež negatívne ovplyvniť jej životnosť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre