Čo sa deje hlboko pod našimi nohami ovplyvňuje magnetické pole Zeme: Takto vznikajú rôzne anomálie

Už dlhú dobu výskumníci vedeli o anomáliách v magnetosfére Zeme, napríklad tej nad južným Atlantikom.

Magnetické pole Zeme sa vyznačuje anomáliami. Vedci prichádzajú na to, ako vznikajú
Zdroj: NASA

Naše magnetické pole vzniká vďaka procesom, ktoré sa odohrávajú v útrobách našej planéty blízko jadra. Táto vrstva sa vyznačuje extrémnymi podmienkami a teplotami prevyšujúcimi 5-tisíc stupňov Celzia.

Magnetosféra sa ale vyznačuje aj niekoľkými anomáliami, ktoré vedci nedokážu dobre vysvetliť. Medzi tieto anomálie sa radí napríklad kompas, ktorý nie vždy ukazuje smer k naozajstnému severu alebo rušivý šum, ktorý ovplyvňuje funkciu satelitov. Na tieto problémy sa pozreli vedci z University of Leeds a vo svojej práci naznačujú, že tieto rušivé elementy môžu byť spôsobené ochladzovaním žeravého zemského jadra.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vonkajšia časť zemského jadra je totiž roztavenou masou železa, ktorá je neustále v pohybe. Práve tento pohyb slúži ako dynamo generujúce magnetosféru planéty. Presnejšie môžu za vznik magnetického poľa konvekčné procesy, teda vymieňanie sa horúcich a chladnejších vrstiev. Z jadra stúpajú smerom nahor do plášťa teplejšie vrstvy roztavených kovov a hornín, kde následne chladnú a klesajú nižšie.

Ako zistili autori štúdie, chladnutie neprebieha po celom svete rovnako. Práve tieto rozdiely môžu vytvárať anomálie v magnetosfére planéty. Pod Afrikou a Tichým oceánom sa nachádzajú regióny, ktoré sú mimoriadne horúce. Počítačové simulácie ukázali, že tieto horúce zóny spomaľujú ochladzovanie a kvôli nim vznikajú regionálne alebo lokalizované zmeny vo vlastnostiach magnetického poľa.

V regiónoch teplejšieho zemského plášťa je magnetické pole o niečo slabšie, čo spôsobuje problém pre satelity na obežnej dráhe Zeme.

„Magnetické pole má dôležitú úlohu. Pomáha odrážať nabité častice, ktoré ku nám prichádzajú od Slnka. Ak je slabšie, ochranný štít nie je až tak efektívny,“ vysvetľuje vedúci štúdie, doktor Jonathan Mound.

Anomálie magnetického poľa

Táto anomália sa prejavuje vo vesmíre nad južným Atlantickým oceánom a výskumníci o nej vedeli už pomerne dlhú dobu. Nevedia ale povedať, či táto anomália vznikla nedávno, alebo sa objavila už v dávnej minulosti planéty. Ako štúdia dokázala, anomálie vznikajú rozdielmi v prúdení tepla zo zemského jadra do plášťa. Kompozícia regiónov, kde sa anomálie objavujú, by vedcom mohla prezradiť viac o tom, ako dlho bude trvať.

„Procesy v zemskom plášti prebiehajú veľmi pomaly. Predpokladáme teda, že dané anomálie existovali už desiatky miliónov rokov. Môžeme predpokladať tiež to, že vlastnosti magnetického poľa sa počas tejto doby nijak výrazne nemenili,“ tvrdí Mound.

Zároveň ale dodáva, že vonkajšia časť zemského jadra je na rozdiel od plášťa oveľa dynamickejšia. Ku zmenám môže dôjsť oveľa rýchlejšie, pravdepodobne v stovkách až tisícoch rokov. Viac informácií však zatiaľ autori štúdie nemôžu poskytnúť. Vo svojej práci však pokračujú aj naďalej. V ďalších štúdiách preskúmajú lepšie vrstvy zemského jadra a plášťa. Veria, že sa dozvedia niečo viac o týchto anomáliách.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre