Magnetické pole Zeme bolo v jednej chvíli na pokraji kolapsu: Stačilo málo a sústava by mala dva „Marsy“

Stovky miliónov rokov dozadu sa Zem dostala do kritického momentu. Čo jej pomohlo magnetosféru nakopnúť?

Magnetické pole Zeme bolo v určitom momente na pokraji kolapsu
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Ak by sme sa presunuli približne 4-miliardy rokov do minulosti, zistili by sme, že Mars a Zem vyzerali veľmi podobne. Čoraz viac objavov nasvedčuje tomu, že Mars bol krátko po svojom vzniku planétou s hustejšou atmosférou, magnetickým poľom a vodou na svojom povrchu. Niektorí vedci naznačujú, že mohol byť „modrou planétou“ skôr, než sme tento prívlastok udelili našej Zemi.

Lenže keď sa pozrieme na obe planéty dnes, môžeme si všimnúť rozdiely, ktoré bijú do očí. Zem je stále modrou planétou s bohatou biosférou a životom, ktorý sme zatiaľ nikde inde nenašli. Mars postupom času spustol a dnes je z neho chladná a vyprahnutá planéta. Prečo Zem prešla úplne inou evolučnou cestou stále zostáva záhadou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskum z University of Rochester naznačil, že nechýbalo veľa a skončili by sme rovnako ako červená planéta. Pred približne 565-miliónmi rokov totiž magnetosféra Zeme oslabla a to až o približne 10%. Dokázala sa však pozviechať tesne pred kambrickou explóziou, počas ktorej vznikli mnohé komplexné organizmy, ktoré dali základ pre moderný život.

Magnetické pole vzniká v hlbinách našej planéty vo vonkajšej časti zemského jadra. V nej sa nachádza roztavený kov a iné látky. Tie stúpajú smerom hore kde chladnú a následne sa opäť potápajú. Tento proces nazývame konvekcia a nebyť nej, život na Zemi by pravdepodobne nikdy nevznikol.

Prečo teda magnetické pole zoslablo a následne sa „nakoplo“ naspäť? Výskumníci vo svojej práci naznačujú, že obnova magnetosféry prebehla rapídne, a to len za niekoľko desiatok miliónov rokov. Nám sa to môže zdať ako dlhá doba, no z geologického hľadiska hovoríme o rýchlych procesoch. Obnova magnetosféry zároveň prebehla v rovnakej dobe, kedy sa formovala pevná vnútorná časť zemského jadra.

„Vnútorné zemské jadro je mimoriadne dôležité,“ vyjadril sa John Tarduno, jeden z autorov výskumu

Záchrana planéty

Tarduno vysvetľuje, že naša magnetosféra bola pred vytvorením pevnej časti jadra na pokraji kolapsu. Nebyť jej, Zem by s najväčšou pravdepodobnosťou skončila ako Mars. V rámci svojho výskumu tím použil špeciálny CO2 laser a magnetometer na analýzu živcových kryštálov. Tie v sebe ukrývajú magnetické „ihly“, ktoré slúžia ako dokonalé záznamníky pre magnetické pole Zeme.

Na základe analýzy vedci zistili, že pred 550-miliónmi rokov sa magnetické pole Zeme začalo rapídne obnovovať po tom, ako sa dostalo 15-miliónov rokov predtým na hranicu kolapsu. Autori výskumu prikladajú obnovu magnetického poľa formácii vnútorného jadra zeme, ktoré dokázalo obnoviť roztavené vonkajšie jadro.

Pred 450-miliónmi rokov sa zmenila štruktúra vnútorného jadra Zeme. To sa rozdelilo na dve ďalšie vrstvy – najvonkajšiu a najvnútornejšiu časť.

„Keďže sme dokázali odhadnúť vek vnútornej časti jadra presnejšie, mohli sme preskúmať aj to, kedy sa táto vrstva rozdelila na dve.

Ako sme už písali, vytvorenie pevného jadra Zeme planétu zachránilo predtým, aby skončila ako Mars. Hoci nie je isté, či by magnetosféra zmizla úplne, ak by ale oslabla, naša planéta by stratila veľké množstvo vody.

„Zem by určite stratila oveľa viac vody, keby sa magnetické pole Zeme nezregenerovalo,“ hovorí Tarduno. „Planéta by bola oveľa suchšia a úplne iná ako planéta dnes.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre