Čínski vedci majú údajne „eso v rukáve“, ktoré môže zmeniť budúcnosť laserových zbraní!

Zatiaľ sa nevie, či je štúdia naozaj skutočná alebo ide o "výmysel" vedcov, ako sme to nedávno mohli vidieť.

Lockheed Martin posunie hranice laserových systémov
Zdroj: Lockheed Martin

Čínska armáda nedávno oznámila objav, ktorý by mohol byť výrazným prielomom v laserovej zbraňovej technológii. Ide o špičkový chladiaci systém, ktorý by umožnil vysokoenergetikým laserom operovať nepretržite bez rizika prehriatia.

Laserové zbraňové systémy existujú už nejaký ten piatok, no pri ich používaní vzniká naozaj obrovské množstvo tepla, kvôli ktorému častokrát celý systém zblbne. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo sa táto technológia zatiaľ nepoužíva. Ako však informuje portál Futurism, nový čínsky chladiaci systém pracuje tak, že cez zbraň prefukuje plyn odvádzajúci vyprodukované teplo. V praxi môže takáto zbraň pracovať nepretržite bez straty energie alebo presnosti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Lúče s vysokou presnosťou vieme vytvárať nielen prvú sekundu, no dokážeme ich udržať nepretržite,“ píše sa v štúdii čínskych vedcov.

Viaceré krajiny sa už v minulosti zahrávali s myšlienkou „laserových zbraní“. Napríklad v Spojených štátoch sa nedostali do praxe preto, lebo neboli dostatočne deštruktívne. Čína v tomto smere boduje a viacerí odborníci sa zhodujú na tom, že ak je štúdia pravdivá, krajina by sa mohla do popredia dostať vo viacerých smeroch. V posledných rokoch však môžeme vidieť návrat laserových zbraňových systémov.

„Ak sa čínskym vedcom podarilo vyriešiť problém chladenia v relatívne malej jednotke, potom to znamená obrovský prielom, obzvlášť ak vezmeme do úvahy to, že iné krajiny v tejto sfére zlyhali,“ vysvetľuje Steve Weaver, bývalý príslušník britskej armády.

Budúcnosť laserových zbraní?

Hlavnou výhodou laserových zbraňových systémov je to, že nepotrebujú muníciu ako tradičné balistické zbrane. V prípade konfliktu sa tak odstraňuje potreba logistiky. Lasery by však dokázali zostreliť z obežnej dráhy satelity, napríklad Starlink od spoločnosti SpaceX. Výskumníci z ďalších kútov sveta však vyzývajú k opatrnosti. Hoci štúdia spomína fantastický prielom, mali by sme si udržať zdravú mieru skepse, aspoň dokým sa systém neukáže v praktických podmienkach.

Výskumníci však tvrdia, že štúdia nie je úplným výmyslom. Je naozaj v rámci našich možností, aby sme nejak vyriešili problém prehrievania laserových zbraní. Ak sa to čínskym vedcom podarilo, potom krajina získala do ruky veľmi cenné eso.

Štúdia však prišla v rovnakej dobe ako štúdia kórejských vedcov, ktorí taktiež sľubovali prielom schopný zmeniť svet. Hovoríme o prelomovom supervodiči LK-99, ktorý sa mal vyznačovať pozoruhodnými vlastnosťami aj pri izbovej teplote a normálnom tlaku. Supervodiče sú materiály schopné prenášať elektrický prúd s nulovým odporom. No nakoniec išlo len o „magnet“.

Rovnako ako chladič pre laserové zbrane, aj tento supervodič by mohol nájsť uplatnenie vo viacerých smeroch. Problémom tejto štúdie je, že materiál, ktorý v nej opisovali, v skutočnosti neexistuje. Keď sa iným vedcom podarilo vytvoriť tento údajne prelomový supervodič, všimli si že nemá žiadne vlastnosti, ktoré vedci opisovali vo svojej práci, práve naopak.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre