Revolúcia sa nekoná, smutne konštatujú vedci: Prelomový supervodič LK-99 sklamal na plnej čiare

Koncom júla svet obletela správa o supervodivom materiály, ktorý funguje v izbových podmienkach. Mnohí očakávali revolúciu, no tá sa nakoniec nekoná.

Vedci vytvorili prvý supervodivý materiál v praktických podmienkach
Zdroj: Henry Mühlpfordt (CC BY-SA 3.0 DEED) via Wikimedia.org

Koncom júla svet obleteli správy o výskume vedcov z Južnej Kórei, ktorým sa podarilo vytvoriť supervodič, fungujúci pri izbovej teplote a normálnom tlaku. Išlo o prielom, ktorý mal potenciál zmeniť celý svet.

Supervodiče sú materiály schopné prenášať elektrickú energiu bez odporu a k tomu majú aj magnetické vlastnosti, ktoré by znamenali prielom v mnohých technologických aplikáciách. Supervodivé materiály existujú, no bežne ich musia vedci zachladiť na mimoriadne nízke teploty, aby tieto vlastnosti dosiahli. V praxi to znamená, že supervodiče aspoň zatiaľ fungujú len v laboratórnych podmienkach.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

To sa malo zmeniť so supervodičom LK-99, na ktorom pracovali juhokórejskí vedci. V dobe publikácie výskumu všetko naznačovalo tomu, že môže ísť o prvý supervodič fungujúci pri izbovej teplote a ambientnom tlaku. Objav vyvolal obrovskú senzáciu, ale aj zdravú mieru skepse.

Zdá sa, že opatrnosť bola na mieste, ako informuje portál IFL Science. Po publikovaní revolučnej štúdie sa počas niekoľkých týždňov plných špekulácií a drám podarilo viacerým laboratóriám replikovať údajný revolučný supervodič LK-99. Ukázalo sa, že sa bohužiaľ, žiadna revolúcia nekoná.

Niekoľko laboratórií sa podľa inštrukcií v pôvodnej štúdii pokúsilo rekonštruovať materiál a v nových prácach vysvetľujú, že sa im nepodarilo nájsť žiadne známky supervodivosti, skôr narazili na pravý opak.

Očakávania sa nenaplnili

Supervodivosť začína kritickou teplotou, pod ktorou dokáže materiál viesť elektrinu bez akéhokoľvek odporu. Zdá sa však, že LK-99 je akýmsi anti-supervodičom, pretože odpor materiálu s klesajúcou teplotou rastie.

„Keď meriame supervodiče, jednou z najviac do očí bijúcich vlastností je nulový odpor. Materiál má prirodzene nejaký odpor, no keď ho schladíme, v určitom bode by ho mal stratiť. Ide o veľmi výraznú zmenu, keď materiál nadobudne supervodivé vlastnosti,“, vysvetľuje profesorka Susie Speller, ktorá sa pozrela na supervodič LK-99 krátko po publikovaní pôvodnej štúdie.

LK-99 teda nie je revolúciou, ktorú mnohí očakávali. Napriek tomu však musíme spomenúť, že výskum supervodičov stále napreduje pomerne rýchlym tempom a prelomové objavy sa dejú neustále. Predpokladá sa, že nové materiály s revolučnými vlastnosťami by sa na trh mohli dostať v najbližších desiatich rokov.

Ani tieto materiály však nebudú revolúciou, ktorú sľuboval supervodič LK-99. Stále budú potrebovať chladenie, no ako výskumníci podotýkajú, používanie tekutého dusíku nie je až tak nákladnou položkou. Dusík je totiž jednou z najrozšírenejších zložiek v zemskej atmosfére. Vedci však dodávajú, že mať supervodič fungujúci pri izbovej teplote by bol stále revolučný prelom, pretože by sme nepotrebovali žiadne chladenie.

Čo sa týka samotnej supervodivosti, vedci stále nemajú jasnú predstavu, ako táto vlastnosť v materiáli vzniká. Aj práve preto je náročné nájsť materiál, ktorý by bol supervodivý pri izbovej teplote a prirodzenom tlaku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre