Revolúcia v energetickom priemysle? Ambiciózne technológie DEEC-Tec ukazujú svoj potenciál

Vedci z laboratória NREL získali patent, ktorý relatívne novým technológiam dodáva vierohodnosť.

DEEC-Tec môže priniesť revolúciu v energetickom priemysle
Zdroj: NREL

Okolo nás existuje prirodzene sa vyskytujúca energia, ktorú by sme jedného dňa mohli využiť. Správny krok sa podaril laboratóriu NREL, ktorý vytvoril zariadenie, schopné vytvárať čistú elektrinu z pohybu vĺn v oceáne alebo riekach.

Laboratórium získalo svoj prvý patent a poľa slov vedcov už koncept stojí na vlastných nohách a pomaly rastie. V budúcnosti by mohol nájsť využitie nielen v oceánoch, ale aj na budovách, cestách, alebo oblečení. Jednotlivé časti technológie, ktorá sa označuje ako DEEC-Tec (pozn. redakcie: Distributed embedded energy converter technologies), pracujú ako svaly, aby mohli vytvoriť väčšiu štruktúru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci vysvetľujú, že väčšina zariadení využíva len jeden generátor na to, aby pretvorilo energiu oceánu na použiteľnú formu energie vrátane elektriny. DEEC-Tec využíva množstvo menších konvertorov tak, aby sa vytvorila väčšia a flexibilná štruktúra.

„Otvára sa nám úplne nový spôsob, ako môžeme pretvoriť energiu z morí alebo oceánov,“ tvrdí Blake Boren, inžinier z laboratória NREL.

Technológia DEEC-Tec by mohla vyzerať ako balón, ktorý by sa nafukoval alebo sfukoval, či ako pádlo, ktoré zachytáva energiu vĺn a premieňa ju na elektrinu. Ide o takzvané flexibilné konvertory energie z vĺn. Tieto zariadenia, ako ich názov napovedá, dokážu zachytiť a efektívne premeniť energiu morských vĺn na elektrinu. Tento proces dokážu vykonávať celým telom, čiže je jedno kde vlna udrie.

Revolúcia v energetickom priemysle?

Opäť platí, že na rozdiel od tradičných konvertorov tieto zariadenia nevyužívajú jeden konvertor. Bežné konvertory čelia v oceáne silám, ktoré by ich mohli poškodiť, preto sú častokrát chránené mohutnými oceľovými konštrukciami, ktoré môžu byť nákladné. Flexibilné konvertory sa môžu prispôsobiť podmienkam v oceáne a vyhnúť sa stretu s poškodzujúcimi silami.

Viaceré spoločnosti sa pokúšajú využiť energiu oceánov na výrobu elektriny, no ide o sféru, ktorá je ekonomicky náročná. Flexibilné konvertory by však mohli priniesť výhodný spôsob, ako túto energiu získať. Keďže sa skladajú z množstva menších konvertorov, ak sa jeden poškodí, ostatné môžu pracovať.

Zároveň by ich mohli spoločnosti vyrábať s trvácnych materiálov, alebo zjednodušiť ich inštaláciu, či ovládanie. Vo všetkých smeroch ide o prístupný spôsob získavania energie. Väčšia kontrola nad zariadením by znamenala viac získanej energie.

DEEC-Tec môže priniesť revolúciu v energetickom priemysle
Zdroj: NREL

Hoci laboratórium pripravilo niekoľko teoretických konceptov, zariadenia DEEC-Tec sú stále relatívnou novinkou. Výskumníci sa preto snažia prísť na to, ako by mohli zariadenia tohto typu otvoriť novú kapitolu v získavaní energie z morí a oceánov našej planéty. Laboratóriu NREL sa nedávno podarilo získať patent, ktorý je podľa vedcov významným krokom vpred.

Ako totiž vysvetľuje Boren, patent dáva technológiám DEEC-Tec vierohodnosť a nádej v to, čím by sa tieto technológie mohli jedného dňa stať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre