Čínska raketa, ktorá sa zrútila na Mesiac, niesla záhadný predmet
Nový výskum definitívne potvrdil, že do Mesiaca narazil použitý stupeň čínskej rakety Long March 3C. Tá so sebou niesla záhadný náklad navyše.
Ešte v prvej polovici roku 2022 narazila do Mesiaca nefunkčná časť rakety, ktorá na jeho odvrátenej strane zanechala dva veľké krátery. Tieto “jazvy” z povrchu Zeme priamo vidieť nie sú, no výskumníci sa snažili dlhú dobu prísť na to, čo sa vlastne stalo.
Nová štúdia z University of Arizona prináša vysvetlenie. Kolízia a výsledné krátery boli nanajvýš nezvyčajné. Keďže náraz vytvoril dva krátery a nie jeden, naznačovalo to, že použitý raketový stupeň mal väčšiu hmotnosť na oboch koncoch, čo pri použitom raketovom stupni nebýva zvykom. Tradične býva ťažisko viac k jednej strane, bližšie k motorom.
Spočiatku sa predpokladalo, že môže ísť o časť rakety Falcon 9, na ktorej v roku 2015 odštartovala misia DSCOVR. Neskôr však astronóm Bill Gray tvrdil, že nešlo o raketu Falcon 9, ale o časť čínskej rakety Long March 3C. Čína však poprela to, že by do Mesiaca mala naraziť ich raketa. Nová štúdia definitívne potvrdzuje, že išlo o raketový stupeň čínskej rakety. Výskumníci zistili, že aj prvotné odhady ohľadom váhy boli správne. Je pravdepodobné, že tento raketový stupeň so sebou niesol nešpecifikovaný náklad.
To že raketový stupeň dopadol na povrch Mesiaca, nezvyčajné nie je. Už od programu Apollo vesmírne agentúry nechávali na povrchu našej prirodzenej družice rôzne typy technologického odpadu. Použité raketové stupne, základne lunárnych pristávacích modulov či vrecúška s telesným odpadom astronautov. To všetko môžeme nájsť na mrazivom a tichom lunárnom povrchu.
Záhadný raketový stupeň si výskumníci po prvýkrát všimli pred siedmimi rokmi. V rámci programu Catalina Sky Survey mali vedci odhaľovať asteroidy v blízkosti Zeme, ktoré by mohli predstavovať riziko pre našu planétu. V rámci tohto výskumu identifikovali záhadný objekt medzi Zemou a Mesiacom, ktorý sa pohyboval relatívne rýchlo. Objekt označili ako WE0913A, no jeho pôvod nebol známy.
Neprehliadni
Čo so sebou niesla raketa?
Ako sme už spomenuli na začiatku, najprv sa predpokladalo, že môže ísť o časť rakety Falcon 9, neskôr že ide o časť rakety Long March 3C. Nový výskum potvrdzuje, že s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o použitý kus rakety Long March 3C, ktorá niesla misiu Chang’e 5-T1. Išlo o testovaciu misiu pre misiu Chang’e 5, ktorej úlohou bolo priniesť na Zem lunárne vzorky.
Výskumníci v rámci novej štúdie zistili, že objekt WE0913A je pravdepodobne tretie štádium rakety, ktoré malo vedecký modul dostať na obežnú dráhu Mesiaca. Keď sa misia na orbitu dostala, tento raketový stupeň odhodila preč. Na tomto stupni však bolo niečo zvláštne.
“Niečo čo bolo vo vesmíre tak dlho ako tento stupeň a čelilo silám Zeme, Mesiaca a slnečného svetla, by sa malo aspoň trošku kývať, obzvlášť ak ide o veľkú prázdnu schránku s ťažkým motorom na jednej strane. Tento stupeň však rotoval podozrivo stabilným spôsobom,” tvrdia výskumníci.
V štúdii usudzujú, že raketový stupeň musel mať protizávažie na druhej strane. To potvrdzuje aj vytvorenie dvoch kráterov, ktoré majú približne rovnakú veľkosť. Na to by sme potrebovali dve zhruba rovnaké hmotnosti. Autori štúdie naznačujú, že raketový stupeň mohol mať nejaký dodatočný náklad, no pravdepodobne už nezistíme, čo so sebou niesla.
Komentáre