Nový kráter na Mesiaci prináša viac otázok, ako odpovedí: Ani podľa neho nevedia, čo koncom marca do družice vrazilo

Dlho sa diskutovalo, či ide o časť rakety Falcon 9 alebo Long March 3C, no kráter nesedí ani na jedno.

Sonda LRO zachytila na Mesiaci nový kráter. Astronómovia nevedia, ako vznikol
Zdroj: NASA

Minulý rok sa astronómom podarilo objaviť časť rakety, ktorá sa nachádzala na kolíznom kurze s Mesiacom. Samotný náraz sa udial 4. Marca a hoci sa nepodarilo zachytiť priamo kolíziu, sonda Lunar Reconnaissance Orbiter neskôr pozorovala kráter, ktorý po nej vznikol.

Náraz časti rakety nevytvoril len jeden kráter, ale rovno dva, informuje portál SciTech Daily. Jeden má priemer 18 metrov, zatiaľ čo ten druhý je o niečo menší s priemerom 16-metrov. Vytvorenie „dvojitého“ kráteru naznačuje, že raketa mala väčšiu hmotnosť na oboch koncoch, čo pri použitom raketovom stupni nebýva zvykom. Tradične je váha koncentrovaná len na jednej strane bližšie k motorom. Netradičný kráter môže pomôcť raketu identifikovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spočiatku sa predpokladalo, že môže ísť o časť rakety Falcon 9, na ktorej v roku 2015 odštartovala misia DSCOVR. Neskôr však astronóm Bill Gray tvrdil, že nešlo o raketu Falcon 9, ale o časť čínskej rakety Long March 3C. Čína však poprela to, že by do Mesiaca mala naraziť ich raketa. Vedci monitorujú rakety a oddelené stupne, no problém identifikovať záhadnú časť spôsobila zvláštna trajektória rakety, prakticky už od začiatku.

Gray vysvetľuje, že z oddeleného stupňa rakety môže niekedy unikať nespotrebované palivo, čo ho posunie na inú obežnú dráhu. To môže pri výpočtoch pomýliť aj skúsených astronómov.

Čo narazilo do Mesiaca?

Vedci môžu nájsť ďalšie stopy v novom dvojitom kráteri a pomocou neho identifikovať, čo za raketový stupeň do Mesiaca vrazil. Vieme, že doteraz žiadny náraz rakety nevytvoril dvojitý kráter. Štyri misie Apollo po sebe zanechali nepravidelný a oveľa väčší kráter, než záhadný objekt.

Možno pomôže misia Lunar Reconnaissance Orbiter, ktorá sa momentálne nachádza na obežnej dráhe pretínajúcej póly Mesiaca. Táto sonda je pre vesmírnu agentúru NASA mimoriadne dôležitá, pretože pomáha mapovať nielen robotické, ale aj nadchádzajúce ľudské misie na Mesiaci. Misia odštartovala ešte v roku 2009 a za ten čas priniesla množstvo nových vedeckých objavov.

Na Mesiac sa však už čoskoro vrátia aj ľudia, a to po prvýkrát od konca programu Apollo. NASA pripravuje program Artemis, ktorý by na povrch našej prirodzenej družice vrátil astronautov. Tí však tentokrát neprídu len „na návštevu“, no pripravuje sa všetko pre to, aby na Mesiaci mohla vzniknúť trvalá základňa. Americká NASA chce presunúť svoje pôsobenie z obežnej dráhy Zeme k Mesiacu a neskôr možno využiť Mesiac ako odrazový mostík k Marsu a zvyšku Slnečnej sústavy.

Okrem základne plánovanej na južnom póly Mesiaca, NASA pripravuje aj vesmírnu stanicu Lunar Gateway. Tam by sa mohli rakety počas cesty na Mars zastaviť a doplniť palivo, či zásoby. Prvá misia programu Artemis je naplánovaná na august tohto roka. Pôjde o skúšobný let okolo Mesiaca.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre