Už aj z Mesiaca si robíme vlastnú skládku. Toto sú veci, ktoré sme nechali na jeho povrchu počas našich návštev

Mesiac v predstavách mnohých z nás je „nedotknutým“ miestom. Opak je však pravdou. Na jeho povrchu sme nechali pozostatky rakiet, sond,...

supermesiac skomprimovaný Xiaomi 12 Pro
Vzorka snímky mesiaca, 20x priblíženie, režim supermesiac Zdroj: Vosveteit.sk

Okolo 4 a pol miliardy rokov bol povrch Mesiaca úplne čistý, dokým neprišli ľudia. Prišli sme, videli sme, urobili veľký krok pre ľudstvo a následne odišli bez upratania. Počas uplynulých 60 rokov sme podnikli na tento „kus skaly“ viacero výletov, čo ale znamená, že ho postupne meníme na kozmickú skládku.

Čím viac krajín podniká misie na Mesiac, tým viac trosiek zostáva na jeho povrchu. Posledná misia indickej vesmírnej spoločnosti  v  septembri 2019 skončila, keď sonda Vikram stratila kontakt so Zemou. Pár dní na to amatérsky astronóm lokalizoval miesto nárazu a informoval NASA.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Mesiac
Zdroj: NASA

2. decembra sonda americkej spoločnosti zachytila prvý obrázok miesta nárazu, spolu s troskami a narušením pôdy. Avšak sonda Vikram nebola prvou, ktorá sa na povrch zrútila. Trosky za sebou nechávame od prvých dní objavovania Mesiaca.

Môžete tam nájsť aj pozostatky úplne prvého objektu, ktorý ľudstvo na Mesiac poslalo. Jedná sa o ruskú sondu Luna 2. 13. decembra 1959 úmyselne narazila do mesačného povrchu a následne vybuchla. Jej časti sa rozleteli na všetky strany a môžete ich nájsť na povrchu dodnes.

Izrael sa chcel po Rusku, USA a Číne stať štvrtou krajinou, ktorá pristane na mesiaci, avšak ich sonde Beresheet zlyhali motory, čím sa zrútila na povrch. Avšak v jednej veci získala prvenstvo. Na palube boli ukryté tisícky takzvaných „vodných medveďov,“ čo sú veľmi odolné mikroorganizmy. Na povrchu mesiaca by sme ich mohli nájsť aj v dnešnej dobe.

Ľudský odpad

Počas prvej ľudskej misie v roku 1969 boli astronauti veľmi neporiadny. Podľa údajov nechávali za sebou vrecúška s fekáliami, či močom, pretože nechceli niesť nechutný odpad naspäť na Zem. Okrem toho sme na povrchu nechali aj rôzne „pamätné“ predmety.

Astronaut Alan Shephard z misie Apollo 14 bol prvým človekom, ktorý hral na mesiaci golf. Odpálil dve loptičky, ktoré tam ostali dodnes. V ďalšej misii Apollo 16 nechal Charles Duke na Mesiaci fotku seba s rodinou, zabalenú v plastovom vrecku

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre