Čierna diera v jadre našej galaxie je pripravená na „nakopnutie“, tvrdia vedci: Čo tým myslia?

V jadre našej galaxie leží Sagittarius A*, supermasívna čierna diera, ktorá by už počas našich životov mohla prejsť výraznou zmenou.

Môže sa v jadre Slnka nachádzať čierna diera?
Zdroj: Bing Image Creator, Vosveteit.sk

Približne 26-tisíc svetelných rokov od nás v jadre Mliečnej dráhy, leží supermasívna čierna diera s hmotnosťou okolo 4-miliónov Sĺnk. Nazýva sa Sagittarius A*, a to ako vyzerá sme sa dozvedeli aj vďaka projektu Event Horizon Telescope.  

Astronómovia dnes predpokladajú, že v jadre väčšiny galaxií leží supermasívna čierna diera s miliónmi až miliardami násobkov hmotnosti našej hviezdy. V rámci novej štúdie sa vedci pozreli na čiernu dieru Sagittarius A* (pozn. redakcie: Sgr A*) prostredníctvom röntgenového observatória Chandra a zistili, že táto čierna diera rotuje tak rýchlo, že si so sebou “ťahá” celý časopriestor.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keď vedci skúmajú čierne diery, pozerajú sa na ich dve primárne vlastnosti. Prvou je samozrejme hmotnosť a druhou ich spin, alebo inak povedané rýchlosť rotácie okolo svojej osi. V rámci novej štúdie výskumníci odhalili spin supermasívnej čiernej diery Sgr A* na základe toho, ako rýchlo sa materiál pohybuje smerom dovnútra čiernej diery a aj smerom od nej. Zistili, že čierna diera v jadre našej galaxie rotuje rýchlosťou približne 60% od najvyššej možnej rýchlosti. Tá je stanovená materiálom okolo čiernej diery, ktorý sa nemôže pohybovať rýchlejšie ako svetlo.  

Už v minulosti sa výskumníci pokúsili zistiť spin centrálnej čiernej diery, no tieto práce priniesli rozdielne výsledky. Niektoré štúdie naznačovali, že čierna diera Sgr A* nerotuje vôbec, alebo že rotuje maximálnou možnou rýchlosťou

“Naša práca pomáha zodpovedať otázku toho, ako rýchlo rotuje čierna diera v srdci našej galaxie, Mliečnej dráhy. Výsledky naznačujú, že rotuje naozaj veľmi rýchlo, čo môže mať dopad na ďalšie faktory,” vysvetľuje vedúca štúdie, Ruth Daly.  

Čierna diera v jadre našej galaxie bude jedného dňa aktívnejšia

Rotujúca čierna diera so sebou ťahá celý časopriestor spolu so všetkou hmotou, ktorá okolo čiernej diery obieha. Autori novej štúdie zároveň zisťujú, že časopriestor okolo rotujúcej čiernej diery sa môže stlačiť. Vedci vysvetľujú, že ak by sme sa pozreli na rotujúcu čiernu dieru zvrchu, časopriestor by mal kruhový tvar. Ak by sme sa však na čiernu dieru pozreli zo strany, časopriestor by mal tvar rugby lopty.  

Rotácia čiernej diery môže byť zároveň mimoriadne dôležitým zdrojom energie. Čierne diery totiž môžu vytvárať prúdy materiálu, ktoré poháňa práve energia z jej spinu. Okolo čiernej diery Sgr A* momentálne neobieha veľa materiálu. To znamená, že posledné tisícročia je čierna diera relatívne pokojná. To sa však môže zmeniť, hlavne ak sa do jej blízkosti dostane viac hmoty.  

Autori štúdie teda vysvetľujú, že supermasívna čierna diera sa v budúcnosti môže stať aktívnejšou, ak získa viac materiálu. Tento materiál môže pochádzať napríklad z hviezdy, ktorá sa dostala príliš blízko k čiernej diere a gravitácia ju roztrhla na kusy. Ak sa čierna diera stane aktívnejšou, mohlo by to ovplyvniť celú galaxiu, hlavne jej schopnosť tvoriť nové hviezdy.  

Autori štúdie veria, že jedného času čierna diera dostane svoje “nakopnutie”, čo povedie k jej výraznejšej aktivite. Kedy presne táto zmena nastane ale nie je známe. Autori nevylučujú ani to, že táto zmena sa objaví ešte počas našich životov, no zároveň sa môže objaviť aj o milión rokov.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre