Čierna diera M87 odhaľuje ďalšie tajomstvo: Pozrite ako vylučuje mimoriadne silný prúd hmoty

Európske južné observatórium zverejnilo ďalší priamy záber na supermasívnu čiernu dieru M87.

titulka cierna diera
Zdroj: cherezoff / Shutterstock.com

Väčšina galaxií má vo svojom jadre supermasívnu čiernu dieru. Tieto kozmické monštrá sú na prvý pohľad rovnaké ako bežné čierne diery, len s tým rozdielom, že sa ich hmotnosť ráta v miliardách hmotností Sĺnk.

Čierne diery považujeme za objekty, ktoré pohltia všetko čo sa dostane príliš blízko a z ich gravitačného zovretia neunikne ani len svetlo, najrýchlejšia vec vo vesmíre. Čierne diery sú však známe aj ďalším fenoménom, a to vytváraním silných prúdov hmoty, ktoré sa dostávajú za hranice galaxie, v ktorých sa čierna diera nachádza. Astronómovia vedia o existencií týchto prúdov, no zatiaľ majú len limitované poznatky o tom, ako presne vznikajú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Európske južné observatórium včera zverejnilo novú fotografiu, na ktorej si môžeme všimnúť základňu prúdu hmoty, ktorá sa prepája s hmotou okolo supermasívnej čiernej diery. Tento záber je prvým svojho druhu, ktorý popisuje vznik prúdov hmoty okolo supermasívnych čiernych dier.

„Vieme že prúdy hmoty vznikajú z regiónov okolo samotnej čiernej diery. Dlho však pre nás ostávalo záhadou, ako tieto prúdy presne vznikajú. Nový záber je prvým svojho druhu, ktorý nám naraz ponúka pohľad na prúd hmoty a okolie čiernej diery. Ak chceme tento fenomén lepšie pochopiť, potom musíme pozorovať vznik prúdu hmoty čo najbližšie k čiernej diere, ako je to možné,“ tvrdia autori výskumu.

Prvý záber svojho druhu

Záber na čiernu dieru a jej prúd hmoty výskumníci získali vďaka sieti rádiových teleskopov GMVA, ALMA a GLT. Tieto rádiové observatóriá sa nachádzajú po celej Zemi a z celej planéty vytvárajú jeden obrovský virtuálny teleskop. To vedcom umožňuje vidieť detaily aj mimoriadne vzdialených objektom. V tomto prípade získali záber čiernej diery M87 a jej okolia.

Výskumníci získali prvý pohľad na prúd hmoty vychádzajúci z čiernej diery
Zdroj: ESO / R.-S. Lu (SHAO), E. Ros (MPIfR), S. Dagnello (NRAO/AUI/NSF)

Výskumníci si všimli, že prúd hmoty vznikol v blízkosti čiernej diery. Zároveň sa lepšie pozreli na tieň čiernej diery. Keď hmota obieha okolo čiernej diery, zahrieva sa a vyžaruje svetlo. Časť svetla čierna diera zachytí a vytvorí prstencovú štruktúru okolo čiernej diery. V strede sa nachádza temný kruh, ktorý výskumníci nazývajú tieň. Po prvýkrát sa nám tieň čiernej diery podarilo zachytiť v roku 2017, a to vďaka projektu Event Horizon Telescope.

Nový záber vznikal podobným spôsobom ako prvá fotografia čiernej diery, teda výskumníci prepojili niekoľko rádiových teleskopov z celého sveta. V tomto prípade ale skúmali čiernu dieru vo väčších vlnových dĺžkach. V nich dokázali pozorovať prúd hmoty vychádzajúci z prstencovej emisie okolo supermasívnej čiernej diery v galaxií M87.

Zaujímavosťou je, že prstencová emisia je približne o 50% väčšia na záberoch z GMVA ako keď sa na čiernu dieru pozrel projekt Event Horizon Telescope. Tento fenomén sa vedci pokúsili pochopiť prostredníctvom počítačových simulácií. Zdá sa, že nové zábery odhalili viac materiálu padajúceho do čiernej diery ako zábery projektu EHT.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre