SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Gigantická čierna diera „ušla z domu“: Za ňou viditeť stopu chaosu, ktorý po sebe zanechala

Supermasívna čierna diera má hmotnosť 20-tisíc Sĺnk a vesmírom sa ženie obrovskou rýchlosťou.

Čierne diery považujeme za najexotickejšie objekty, aké môžeme vo vesmíre nájsť. Stále nemáme jasnú predstavu o tom čo sú vlastne zač. Astronómovia po týchto kozmických záhadách pátrajú a nedávno sa im podaril objav, ktorý je nanajvýš pozoruhodný.

Americká NASA informuje o náhodnom objave supermasívnej čiernej diery, ktorá sa preháňa vesmírom obrovskou rýchlosťou. Ak by táto čierna diera vstúpila do našej sústavy, cesta zo Zeme na Mesiac by jej zabrala len 14 minút. Supermasívna čierna diera má hmotnosť 20-miliárd Sĺnk a najkurióznejším je fakt, že za sebou necháva hviezdny pás, ktorý má na dĺžku 200-tisíc svetelných rokov. Teda je dvakrát dlhší ako priemer Mliečnej dráhy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Supermasívna čierna diera neničí všetko čo jej príde pod ruku. Namiesto toho vytláča obrovské množstvo plynu a tým pádom spúšťa hviezdnu formáciu pozdĺž hviezdneho „chvosta“. Ako vedci konštatujú, čierna diera sa pohybuje príliš rýchlo na to, aby dokázala niečo zachytiť.

„Veríme, že sa pozeráme na dohru, ktorá po tejto čiernej diere ostala. Keď sa objekt vzdiali, plyn môže ochladnúť a vzniknú tak nové hviezdy pozdĺž dráhy čiernej diery, tvrdí Pieter van Dokkum, jeden z autorov štúdie.

Chaos po čiernej diere

Dráhu, ktorú po sebe čierna diera zanechala, tvorí množstvo nových hviezd. Väčšina dosahuje až polovičnú jasnosť galaxie, z ktorej čierna diera vyšla. Autori štúdie zdôrazňujú, že k objavu sa dostali absolútnou náhodou. V rámci nesúvisiaceho výskumu pátrali po guľových hviezdokopách  blízkej trpasličej galaxií. Autori štúdie prechádzali dátami Hubblovho vesmírneho teleskopu, keď si všimli niečo, čo spočiatku považovali za kozmický lúč. Keď ale vylúčili všetky možnosti, zistili, že sa pozerajú na niečo, čo doteraz vôbec nevideli.

Čierna diera za sebou necháa viditeľný chaos
Zdroj: NASA

Hubblov teleskop si totiž všimol hviezdny pás, ktorý už na prvý pohľad astronómom prišiel neobvyklý. Vykonali preto spektroskopické analýzy a nakoniec usúdili, že sa pozerajú na dohru čiernej diery, ktorá sviští intergalaktickým priestorom. Lenže ako sa čierna diera na takúto dráhu vôbec dostane? Možností je niekoľko. Vedci predpokladajú, že v tomto prípade čiernu dieru vystrelila do vesmíru niekoľkonásobná kolízia.

Začalo to dvoma galaxiami, ktoré sa zlúčili. Dve supermasívne čierne diery v ich jadrách začali okolo seba obiehať. Dostávali sa čoraz bližšie a rotovali stále rýchlejšie, pripravené zlúčiť sa. Do toho prišla tretia galaxia so svojou vlastnou supermasívnou čiernou dierou. Keď sa tretia čierna diera dostala k dvojici, to rozpútalo chaotické gravitačné interakcie. Jedna čierna diera doslova ukradla energiu od dvojice, hoci vedci nevedia povedať, ktorá čierna diera bola z galaxie vykopnutá.

Mohlo sa stať, že tretí návštevník vyletel z chaotickej interakcie, no kľudne mohol aj nahradiť jednu čiernu dieru z binárneho páru. Divadlo sa ale tu nekončí. Jedna čierna diera vystrelila jedným smerom, no binárny pár odletel opačným smerom. Astronómovia si všimli zvláštnu štruktúru na opačnej strane hosťovskej galaxie, ktorá by mohla predstavovať binárny pár.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close