Niečo ako čierna diera, ale úplne iné: Výskumníci vytvorili bizarný objekt, ktorý vyzerá ako „čierna diera bez čiernej diery“

Autori novej štúdie popisujú hypotetický objekt, ktorý môže existovať vo vesmíre, no vie sa pred nami dobre ukryť.

titulka cierna diera
Zdroj: cherezoff / Shutterstock.com

Výskumníci z Johns Hopkins University si všimli naozaj bizarný kozmický prípad. Ide o zvláštny objekt, ktorý vyzerá ako čierna diera a rovnako aj ohýba svetlo ako čierna diera, no v skutočnosti by mohlo ísť o nový typ hviezdy.

V rámci štúdie predkladajú teóriu o tom, že vo vesmíre by sa mohli ukrývať kozmické objekty, ktoré nedokážu nájsť ani tie najlepšie teleskopy na Zemi. Zaujímavosťou v tomto prípade je, že zvláštny objekt, ktorý v štúdii spomínajú, nie je v skutočnosti fyzikálnym objektom. Namiesto toho ide o sadu matematických rovníc, ktoré len naznačujú jeho existenciu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Výsledky našej práce nás naozaj prekvapili. Objavili sme objekt, ktorý nerozoznáte od čiernej diery, no z tmavej sféry tohto objektu vychádza svetlo,“ vysvetlil Pierre Heidman, vedúci novej štúdie.

Štúdia stála na výskume gravitačných vĺn, ktoré sme po prvýkrát zachytili v roku 2015. Detekcia prvých gravitačných vĺn zároveň potvrdila existenciu čiernych dier. Autori nového výskumu chceli zistiť, či nemôžu vo vesmíre existovať iné objekty, ktoré by sa vyznačovali podobnými vlastnosťami. Tieto objekty by sa efektívne maskovali za čierne diery, aspoň z pohľadu pozemských vedeckých prístrojov.

„Ako by sme dokázali rozlíšiť tieto zvláštne hviezdy od skutočných čiernych dier? Zatiaľ nemáme spôsoby, ako by sa to dalo,“ tvrdí spoluautorka štúdie, Ibrahima Bah.

Autori vytvorili simulácie, ktoré ukazujú zvláštny druh objektu. Z diaľky vyzerá ako rozmazaná čierna diera, no pohľad zblízka odhalí niečo úplne iné. Ako sme už spomínali, tento objekt je zatiaľ čisto hypotetický. Vedcom sa ho však podarilo vytvoriť pomocou platných matematických rovníc a simulácia ho na základe týchto dát dokázala vykresliť. Znamená to, že vo vesmíre by teoreticky mohli existovať.

Nie je to čierna diera

Objekt by deformoval priestor ako čierna diera, no tam podobnosti končia. Jeho správanie by sa od najzáhadnejších objektov vo vesmíre diametrálne líšilo. Hlavným rozdielom by bolo to, že z objektu by vyžarovalo jemné svetlo. Skutočnej čiernej diere nedokáže svetlo uniknúť, vďaka jej mimoriadne silnej gravitácii.

„Nevideli by ste temný bod, akým sa vyznačuje čierna diera. Namiesto toho by ste si všimli akúsi rozmazanú anomáliu. To naznačuje, že fotóny obiehajú okolo tohto bizarného objektu ako bláznivé,“ hovorí Heidman.

Autori štúdie vytvorili vizualizácie objektu pomocou niekoľkých záberov otvoreného vesmíru. Najprv pred šošovku umiestnili čiernu dieru a následne záhadný objekt. Zároveň sa opierali o teóriu strún, ktorá by mala spojiť kvantovú mechaniku a všeobecnú relativitu, dve teórie ktoré fungujú perfektne vo svojom obore, no v inom sa doslova rozpadajú.

Kvantová mechanika nám popisuje mikrosvet častíc, no len ťažko by ste ňou popísali pohyb kozmických telies. Tam funguje výborne všeobecná relativita, no tá sa rozpadá v mikroskopickom svete. Vedci veria, že zlúčením týchto teórií by sme získali „teóriu všetkého“, ktorú považujú za kľúč k pochopeniu celého vesmíru. Teória strún má síce nejakú obľubu, ale nedá sa spoľahlivo uplatniť v praxi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre