Chytré televízory a ďalšie smart zariadenia nás špehujú viac, než si myslíte. Naše súkromie vymieňame za väčšie pohodlie

Výskumníci z Northwestern University zistili, že drvivá väčšina smart zariadení posiela dáta veľkým spoločnostiam. Tieto zariadenia vidia veľa, no nikto nevie čo všetko posielajú ďalej.

Android televíziami sa šíri zákerný trójsky kôň
Zdroj: Unsplash (Ajeet Mestry, Arget), Pixabay (ElisaRiva), Úprava: Vosveteit.sk

Smart domácnosť nie je dnes až tak exotickým pojmom ako pred niekoľkými rokmi. Dnes si viete televíziu pripojiť na ambientné osvetlenie, pričom cez rôznych asistentov ako Alexa alebo Google Asistent viete ovládať hlasom intenzitu svetla alebo hlas zvuku.  

To však nie je ani zďaleka všetko, čo si viete na smart domácnosť pripojiť. Možnosti sú neobmedzené, no jedna otázka sa objavuje čoraz častejšie: Ako je na tom naše súkromie? Výskumníci z Northwestern University v rámci novej štúdie zistili, že zatiaľ čo ste pozerali Priateľov, Star Wars alebo nový diel vášho obľúbeného seriálu, vaš televízor posielala dáta Netflixu, Facebooku a iným veľkým spoločnostiam.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Problém je pritom vážnejší, než by ste si mysleli. Nie sú to len televízory, ktoré radi načúvajú, no prakticky každé zariadenia, ktoré majú možnosť pripojiť sa na internet. Špehuje teda na vás aj smart reproduktor, bezdrôtový zvonček alebo obľúbení digitálni asistenti.  

“Existuje malé množstvo poskytovateľov cloudových služieb, ktorí získavajú veľa informácií z našich zariadení. Smart technológie dokážu zaznamenať náš pohyb, vedia kedy sme doma, čo hovoríme, dokážu zaznamenávať video a v podstate o nás zbierajú kvantum citlivých informácií,” tvrdí David Choffnes, vedúci nového výskumu.  

Výskumníci nechcú skákať k unáhleným záverom, no jedno je viac než isté. Smart zariadenia zbierajú o nás dáta minimálne vtedy, keď ich používame. Zároveň vedia kedy ich používame a kde sa tieto zariadenia nachádzajú. Zároveň ale vysvetľujú, že momentálne nie je možné povedať, čo vlastne spoločnosti s týmito dátami robia a či ich nejakým spôsobom nezneužívajú.  

Nemáme predstavu čo všetko smart zariadenia sledujú a čo s dátami robia

Už len to, že tieto dáta spoločnosti majú, však vzbudzuje obavy z hľadiska súkromia a bezpečnosti. Spoločnosti nemusia dáta priamo zneužívať, no ak by ich napadla nejaká hackerská skupina, k týmto dátam by teoreticky mohli získať prístup ľudia s nečistými úmyslami.  

“Smart zariadenia dobrovoľne vpúšťame do našich domovov, pričom máme prakticky nula informácií o tom aké dáta zbierajú, s kým ich zdieľajú a na čo sú tieto dáta využívané,” vysvetľuje Choffnes. 

Vedci nevedia, aké dáta zariadenia zbierajú, pretože väčšina z nich je šifrovaná. To môže byť dobrou správou, no autori štúdie upozorňujú, že v tomto prípade môže ísť o dvojsečnú zbraň. Šifrovanie môže pomôcť ochrániť dáta pred hocikým, kto by ku nim chcel získať prístup. Zároveň však zabraňuje vedcom skúmajúcim ich súkromie zistiť, čo sa vlastne deje. Šifrovanie v tomto prípade neznamená súkromie, pretože spoločnosti na druhej strane môžu tieto dáta vidieť. 

Choffnes tvrdí, že niekto neutrálny by k týmto dátam mal mať prístup. Nie každý, no aspoň bezpečnostní experti alebo výskumníci. Nezaujatá strana by mala vedieť, či majú spoločnosti právo zbierať o nás dáta, aké momentálne zbierajú.  

V rámci výskumu zistili, že obrovské množstvo smart televízorov posiela dáta Netflixu, hoci ich majiteľ Netflix vôbec nepoužíva, ani nemá založený účet. Okrem toho tieto zariadenia posielali dáta všetkým veľkým spoločnostiam ponúkajúcim cloudové služby pre smart zariadenia. Medzi nimi boli Amazon, Google, Akamai a Microsoft.

Ďalším problémovým zariadením sú smart zvončeky, ktoré vám dovolia vidieť, kto stojí pred dverami. Medzi najpopulárnejšie zariadenia patrí Zmodo alebo Ring a výskum zistil, že tieto zvončeky začnú s nahrávaním desať sekúnd predtým, než vás informujú o nahrávaní. Zároveň človek nemôže vyjadriť svoj súhlas. Ak teda idete k niekomu na návštevu, kto takéto zariadenie má, ste nahrávaní a tieto dáta sa posielajú ďalej.  

Ide o problém, ktorý zatiaľ nemá riešenie. Autori štúdie odporúčajú, aby ste sa vyhli všetkým smart zariadeniam, ak máte obavy o svoje súkromie.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre