Vymeníte súkromie za pohodlnejší život? Chytré domácnosti nás sledujú na každom kroku a situácia bude horšia

V domácnostiach už máme niekoľko zariadení, ktoré o nás vedia viac, ako my sami.

Sledujeme ta_we are watching
Zdroj: Michael Treu z Pixabay

Pred 20 rokmi by sme si nedokázali len ťažko predstaviť život v chytrých domácnostiach. Televízor, chladnička, svetlo, termostat – tak to bola bežná výbava väčšiny domácnosti. S rozvojom technológie sme dostali do rúk celé spektrum možností, ako si náš každodenný život uľahčiť. Dnes si vieme nastaviť teplotu v domácnosti na základe počasia, no ani nás nenapadlo, že za tieto vymoženosti platíme našim súkromím.

Pred 20 rokmi bola strata ochrany jednou z najväčších nočných môr človeka a v roku 2022 sa táto téma opäť vracia, tentokrát o niečo razantnejšie. Dnes to totiž nie sú len smartfóny, ktoré sa niekedy so štipkou humoru nazývajú aj „sledovacie zariadenia“. Sledujú nás chytré televízory, chladničky, autá, ale aj robotické vysávače. Ako je to možné?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na to, aby nám chytré zariadenia mohli uľahčiť život potrebujú internet. Napríklad termostat dokáže uložiť rôzne teploty na základe toho, čo vám je vzhľadom na počasie príjemné, no bez internetu a hlavne predpovede počasia by bol stratený. K dispozícií by mal množstvo informácií, no samo o sebe by ich toto zariadenie nedokázalo spracovať.

Chytré televízie používajú kamery a mikrofóny, ktoré nemajú až takú úroveň zabezpečenia, ako napríklad počítače. O tomto nedostatku varovala aj americká FBI, ktorá upozorňuje na to, že aj pomocou chytrej televízie vás môže niekto sledovať.

Chytré žiarovky a svetlá sú schopné monitorovať nielen váš spánkový cyklus, ale aj tep, no a na záver robotické vysávače zmapujú celý priestor vášho domu, alebo bytu. Výrobcovia niekedy prezentujú sledovacie možnosti zariadení ako obrovskú výhodu – napríklad Wi-Fi router, ktorý vie kde sa nachádzate a na základe toho komunikuje s inými zariadeniami.

Výrobcovia ale prisahajú, že k vašim dátam nemá prístup žiaden človek, len sofistikovaný program. V roku 2019 však svet obletela správa, že tisíce pracovníkov Amazonu prepisujú záznamy z digitálneho asistenta Alexa.

Chytré zariadenia sa dostávajú všade

Ak aj nemáte chytrú domácnosť, postupne sa tieto vyspelé zariadenia dostávajú aj do kancelárií, alebo obchodných domov. Internet vecí je pojem, ktorý označuje všetky zariadenia, ktoré sa pripájajú na internet. V roku 2018 bolo pripojených 22-miliárd zariadení a do roku 2030 toto číslo vzrastie až na 50-miliárd, hovoria odhady.

Denne nás zaznamenávajú stovky rôznych zariadení, či už sme doma, v práci, alebo na nákupoch a informácie o nás zdieľajú na internete. Samozrejme že väčšina zariadení ponúka možnosť vypnúť pripojenie na internet, no v tom prípade výrazne obmedzíte možnosti chytrého televízora, či iných zariadení.

Nemusíte byť ani majiteľom chytrej domácnosti na to, aby ste boli takýmito zariadeniami sledovaní. Bezpečnostní experti uvádzajú, že už teraz je strata nášho súkromia problém, ktorý sa do niekoľkých rokov výrazne zhorší. Ak vás táto téma zaujíma, skúste navštíviť Google Nastavenia Reklám. Tu uvidíte všetko, čo o vás prehliadač vie a vo väčšine prípadov ide o pomerne presný obraz. Je to ale len zlomok toho, čo o vás môžu chytré zariadenia vedieť.

Vo všeobecnosti treba však uviesť, že všetky zariadenia na to, aby dokázali robiť to čo deklarujú, tak potrebujú dáta a informácie, aby to dokázali. Preto treba povedať, že každým ďalším zariadením strácame aj časť svojho súkromia. Nehovor viac o tom, že systémy spracovávajúce tieto dáta, nemusia byť vždy dostatočne zabezpečené.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre