Chránite si smartfón pred hackermi či online hrozbami? Toto je „povinná jazda“, ako si ochrániť súkromie a dáta v telefóne
Pozrite sa na viacero odporúčaní, ako by ste mali chrániť svoj smartfón pred kybernetickými hrozbami, ktoré na nás číhajú z každej strany.
Ako vieme, nebezpečenstvo v podobe hackerského útoku na vás vie číhať úplne všade. Môže vám prísť podvodná SMS správa, kde sa podvodník vydáva za poštu či banku a chce po vás napríklad platobné údaje. Týchto druhov podvodov je však oveľa viac. V tomto článku sa spolu s portálom phandroid.com zameriame na to, ako si zabezpečiť Android smartfón.
Ako chrániť smartfón pred hackermi?
Zabezpečte si svoj smartfónom heslom či iným spôsobom
Chrániť svoj mobil heslom je naozaj dôležité, preto sme sa rozhodli, dať tento tip ako úplne prvý. Nemusí ísť ale len o heslo, ako je v nadpise, viete si vybrať aj napríklad odomknutie smartfónu skenom tváre. Ak vám váš smartfón túto funkciu ponúka, rozhodne stojí aspoň za vyskúšanie. Taktiež sa dá využiť na ochránenie zariadenia aj odtlačok prsta. Ak svoj smartfón riadne zabezpečíte, tak niekto, kto sa dostane k vášmu mobilu, napríklad žiarlivý priateľ, nebude vedieť stiahnuť vám do neho škodlivý kód, napríklad spyware, aby vás sledoval.
Nesťahujte aplikácie z neznámych zdrojov
Jednoznačne je potrebné si aplikácie sťahovať len z overených a oficiálnych zdrojov, ako je napríklad Obchod Play. Takto sa viete vyhnúť tomu, že si namiesto vybranej aplikácie stiahnete malvér. Pre tých, ktorí nevedia, tak aplikácie dostupné cez oficiálne obchody prechádzajú pomerne náročnou kontrolou, či sú bezpečné. Tieto mechanizmy, ktoré nás chránia, ale v alternatívnych obchodoch často absentujú.
Vždy majte najaktuálnejšiu verziu softvéru v mobile
Ľudia na toto naozaj často zabúdajú a nevenujú tomu dostatočnú pozornosť, avšak je to naozaj dôležité. Nepodceňujte preto aktualizácie operačného systému vrátane bezpečnostných záplat. Taktiež je dôležité mať vždy najaktuálnejšiu verziu všetkých vašich aplikácií, aj tých, ktoré možno nie až tak často používate. Mimochodom, vedeli ste, že cez Obchod Play, si môžete aktualizovať všetky aplikácie nahraté v smartfóne prostredníctvom pár kliknutí? Môžete tak spraviť cez vstavaného správcu aplikácií.
Využívate služby VPN, ak ste pripojený na verejnú Wi-Fi sieť
Ak ste pripojený na verejnú Wi-Fi sieť, hacker sa vie naozaj ľahko nabúrať do vášho zariadenia. Možno ste to nevedeli, ale správca vašej siete vidí všetko, čo robíte na internete. Používaním VPN, ak ste pripojený na verejnú Wi-Fi sieť, sa viete vyvarovať takýmto problémom. Pre tých, ktorí nevedia, tak ak používate VPN, tak komunikácia medzi vami zvyškom sveta, je šifrovaná. Znamená to, že aj keby sa útočník dostal k tejto komunikácii, tak nebude schopný pristupovať k obsahu.
Neprehliadni
Využívajte dvojfaktorové overenia
Pri aplikáciách ako Instagram, Facebook či Snapchat, ale aj pri ďalších, napríklad tých, kde pracujete s citlivými údajmi, používajte dvojfaktorové overenie. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o nástroj, ktorý pri prihlásení sa do služby bude požadovať dodatočné heslo, ktoré vám príde napríklad cez SMS. Vďaka tomu, ak keby hacker,…
Článok pokračuje na druhej strane.
Komentáre