Cez aké funkcie smartfónu vám vedia hackeri vybieliť bankový účet? S týmito funkciami pracujte opatrne!

Pozrite sa na funkcie vášho telefónu, ktoré môžu hackeri zneužiť, aby vám vybielili bankový účet. S týmito povoleniami pracujte preto veľmi opatrne.

Akými spôsobmi sa hackeri dostávajú k údajom platobnej karty?
Zdroj: Unsplash (Adnan Khan, engin akyurt), Pixaby.com (Tumisu a Nikin), Vosveteit.sk

Peniaze sú hlavnou motiváciou hackerov, ktorí sa nám deň čo deň snažia dostať do našich smartfónov alebo od nás vylákať citlivé údaje, ktoré by zneužili. Pri tých menej sofistikovaných útokoch sa vydávajú z pracovníkov bánk či iných inštitúcií a snažia sa nás nalákať na falošnú webovú stránku, cez ktorú sa pokúšajú odcudziť prihlasovacie údaje do internet bankingu alebo údaje z platobnej karty.

Na opačnej strane stoja prepracovanejšie útoky hackerov, ktorý na to, aby získali prospech, využívajú rôzne funkcie našich smartfónov. Aby tak mohli spraviť, musia sa ale dostať do našich zariadení. Dovoľte nám v súvislosti s touto témou, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali veľkému zoznamu podvodných aplikácií, ktoré na nás útočia. Vráťme sa ale späť k téme, ktorou sú funkcie smartfónu, cez ktoré dokážu hackeri získať finančný prospech na náš úkor.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

S týmito povoleniami pracujte opatrne. Hackeri ich môžu ľahko zneužiť

Preskočme teraz časť, ako sa hackeri môžu dostať do našich smartfónovprejdime rovno k funkciám našich telefónov, cez ktoré dokážu odcudziť peniaze.

Existuje viacero povolení telefónu, ktoré môžu zneužiť. Predtým, ako sa ale na ne vrhneme, tak je dôležite vedieť, čo to povolenia vlastne sú. Ide o privilégia, ktoré udeľujeme aplikáciám, aby mohli pracovať a pristupovať k rôznym častiam zariadenia. Ak napríklad udelíte aplikácii, že môže pristupovať k pamäti telefónu, tak môže pracovať napríklad s fotografiami, ktoré máte nahraté v smartfóne. Na tomto istom princípe fungujú aj ďalšie povolenia.

Ako rozpoznať falošné aplikácie v Obchode Play?
Zdroj: Pixabay (Neo_Artemis, u_ihw9gfz0de, CristianoTavares, succo), Úprava: Vosveteit.sk

Prístup k SMS správam a upozorneniam

Pravdepodobne ste si už niekedy kupovali SMS lístok na vlak či autobus. Prístup k SMS správam a notifikáciám umožňuje útočníkovi, okrem toho, že môže čítať obsah správ, aj ich potenciálne odosielať. Kombinácia týchto povolení dáva hackerovi zároveň do rúk aj nástroj, ako pristupovať k overovacím správam, čo môže neskôr zneužiť, napríklad aby vás prihlásil k odberu nejakej služby.

Povolenia aplikacii_kamera smartfonu_podmnozina poboleni
Zdroj: Vosveteit.sk

Funkcia zobrazovania na vrchu

Ďalším nebezpečným povolením je funkcia zobrazovania obsahu na vrchu. Predstavte si, že sa idete prihlásiť do internet bankingu cez internetový prehliadač alebo aplikáciu. Ak podvodná aplikácia, ktorú máte v smartfóne, zaeviduje, že ste napríklad otvorili stránku vašej banky, tak vám môže potenciálne zobraziť na vrchu podvodnú stránku, ktorá kopíruje vzhľad vašej banky. Útočník týmto spôsobom môže získať vaše prihlasovacie údaje do služby. Skontrolovať si, ktoré aplikácie disponujú touto funkciou, môžete prostredníctvom tohto návodu, kde sme sa venovali tejto téme podrobnejšie.

Funkcia upravovať systémové nastavenia a inštalovať ďalšie aplikácie

Zdajú sa vám funkcie vášho mobilu vyššie nebezpečné? Vedzte, že existujú ešte nebezpečnejšie oprávnenia. Ide konkrétne o funkcie upravovania systémových nastavení a funkciu inštalovať neznáme aplikácie do zariadenia. Tieto funkcie umožňujú hackerom vo vašom smartfóne robiť prakticky čokoľvek. K týmto funkciám sa dostanete cez kartu Špeciálne funkcie a ako z ich názvu plynie, tak môžu zmeniť nastavenia čohokoľvek a nahrať do zariadenia vírus, aký ich napadne.

Funkcia dostupnosti

Funkcia dostupnosti patrí do kategórie nástrojov, ktoré nám majú pomáhať a to hlavne ľuďom, ktorí trpia nejakým hendikepom. Ako ale všetko, aj toto sa dá zneužiť. Funkcia dostupnosti umožňuje simulovať napríklad kliknutia, čo môže v nesprávnych rukách narobiť veľa problémov. Taktiež tento nástroj dokáže čítať obsah na obrazovke, kopírovať ho a potenciálne ho aj odoslať útočníkovi. Rovnako ako v prípade vyššie, funkciu nájdete zväčša na karte Špeciálnych povolení.

Upozornenia na celej obrazovke

Poslednou funkciou, ktorú by sme vám chceli dať do pozornosti, hoci nie je tak nebezpečnou, ako tie predošlé, je možnosť zobrazovania upozornení cez celú obrazovku. V tomto prípade hacker môže zneužiť upozornenie tak, že bude napríklad simulovať systémové upozornenie a presmeruje vás na falošný web. A hoci ide o nebezpečné povolenie, tak v tomto prípade si útok vyžaduje aj vašu aktivitu. K tejto funkcii sa dostanete cez kartu Špeciálny prístup.

android funkcia zobrazovania upozorneni na celu obrazovku
Zdroj: Vosveteit.sk

Samozrejme, existujú aj ďalšie funkcie smartfónu, ktoré môžu hackeri zneužiť, aby vám vybielili bankový účet, no tieto patria medzi najviac používane a najviac nebezpečné. Pracujte preto s nimi opatrne a neudeľujte povolenia vyššie každej aplikácií, ktorá si o ne požiada. Vyhnete sa tak mnohým nebezpečenstvám.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre