BezpečnosťSpravodajstvo

Bezpečnosť nie je samozrejmosťou: Toto všetko stojí za tým, aby sme mohli náš smartfón bezpečne používať!

Máte svoj smartfón dostatočne zabezpečený? Pozrite sa, ktoré faktory môžu vplývať na bezpečnosť nášho zariadenia.

Bezpečnosti nie je nikdy dostatok najmä keď ide o náš smartfón. Ten využívame na dennej báze a pokojne aj niekoľko hodín denne. Ukladáme si doň svoje citlivé údaje a tiež sa s ním pohybujeme úplne všade, čím sa môže pokojne stať aj našim trackerom. K bezpečnosti nášho smartfónu môžeme prispieť aj my, aj keď nám k tomu dopomáha náš výrobca smartfónu no spoločnosť Google ako vývojár systému Android tiež. Čo všetko stojí za tým, aby sme naše zariadenie mohli na dennej báze používať bezpečne? A ako sa môžeme ešte dodatočne ochrániť aj my? Všetko potrebné pre nás zhrnul portál androidcentral.com.

Tieto kroky by sme mali dodržiavať my

Ak si chceme náš smartfón dostatočne zabezpečiť, mali by sme myslieť na správne heslá. Od nich sa totiž všetko odvíja. Dostatočne silný kód PIN našej karty SIM, heslo nášho smartfónu a heslá do ďalších účtov. Hlavným účtom v našom smartfóne je zároveň účet Google, od ktorého sa odvíja všetko ostatné. Najmä k tomuto účtu by sme mali mať silné heslo a nezabudnite ani na dvojfaktorové overenie prihlásenia. To síce môže pôsobiť otravne, no je lepšie raz overiť našu totožnosť aj iným spôsobom ako len heslom, najmä ak od toho závisí naša bezpečnosť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tiež by sme si mali dať pozor na povolenia, ktoré aplikáciám v našom smartfóne dávame. Tento bod dávame do pozornosti docela často, no to najmä preto, že niektoré aplikácie si žiadajú až príliš veľa povolení. Dajte si teda pozor na to, čo všetko aplikáciám a službám povoľujete, aby ste svoj smartfón neohrozili potenciálnymi hrozbami.

Smartfon
Zdroj: YouTube (Urban Tecno)

Náš smartfón zabezpečuje aj Google

Ako sme už spomenuli, aj spoločnosť Google má svoj podiel na bezpečnosti nášho smartfónu. Je to najmä preto, že má pod palcom operačný systém Android, ktorý poháňa väčšinu smartfónov na trhu. Ten získava pravidelne aktualizácie, ktoré majú čoraz väčšiu úroveň bezpečnosti pred rôznymi hrozbami. Náš smartfón je tak s každou ďalšou aktualizáciou odolnejší voči akejkoľvek nepríjemnosti. Rovnako tiež Google pracuje na rôznych bezpečnostných funkciách a prvkoch, ktoré sa objavili najmä v najnovšej verzii Android 12. Aktualizáciu smartfónu na túto verziu operačného systému teda určite odporúčame.

Nezabudnime ani na výrobcu nášho smartfónu

Ak máme smartfón od Xiaomi, o bezpečnosť sa nám stará najmä Xiaomi. Rovnako sa o smartfóny od Samsungu stará najmä Samsung, o Motorolu Motorola a tak ďalej. Systém Android je síce základom smartfónu a prináša rôzne bezpečnostné prvky a aktualizácie. Na dokončenie práce je tu však až samotný výrobca, ktorý tento systém adaptuje pre svoje smartfóny a prinesie nám finálny výsledok. Čo sa týka bezpečnosti, rovnako teda záleží na tom, kto je výrobcom nášho smartfónu, pretože niektorí sa o svoje smartfóny starajú lepšie ako iní.

Spomenúť musíme aj rôzne funkcie, ktoré prichádzajú až v nadstavbách systému Android. Väčšina výrobcov totiž neprináša čistý Android, no upravuje ho svojim softvérom, ktorý prináša rôzne nové funkcie. Aj tie môžu vplývať na bezpečnosť nášho zariadenia a vytvoriť tak oveľa bezpečnejší smartfón, ako ponúka konkurencia.

Ako zabezpečujete svoj smartfón vy? A myslíte si, že váš výrobca smartfónu sa oň z hľadiska bezpečnosti stará dobre? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close