ANDROIDSpravodajstvo

V čom sú hlavné rozdiely medzi Androidom 12 a Androidom 11? A vyplatí sa aktualizácia z Androidu 11?

Android 12 so sebou prináša viacero zmien, no niekto nad ním môže stále váhať. Pozrite sa, aké hlavné zmeny v ňom nájdeme.

Systém Android 12 je tu s nami už nejakú tú dobu. Aj napriek tomu sa v súčasnosti dostáva do veľkého množstva zariadení a môžeme povedať, že sa aktuálne dostávame do fázy hlavnej vlny aktualizácií. Vlajkové lode totiž svoju aktualizáciu už dávno získali, no momentálne najnovšia „dvanástka“ prichádza do lacnejších smartfónov, ktorých je na trhu oveľa viac. Ak ste teda vo svojom smartfóne zaregistrovali aktualizáciu v poslednej dobe aj vy a zvažujete, či ju nainštalovať, ste na správnom mieste. Pozrieme sa totiž na dvanástu veľkú aktualizáciu Androidu a na to, čo všetko so sebou prináša. Informácie o tomto systéme nám priniesol portál makeuseof.com.

Android 12 sa nesie v duchu dizajnových zmien

Sú aktualizácie systému, ktorých prítomnosť ani nepostrehneme. Po ich inštalácii sa totiž nezmení takmer nič a nám sa môže zdať, že stále využívame staršiu verziu systému. Takouto aktualizáciou však nie je systém Android 12, ktorý si zakladá na dizajne Material You. Tu však platí, že záleží na výrobcovi smartfónu a jeho nadstavbe. U niektorých nadstavieb zmeny používateľského prostredia takmer ani nezaregistrujeme a príkladom môže byť napríklad MIUI od Xiaomi. Ak sa na zmeny priamo nezameriame, ako by ani neprebehli. Opačným príkladom sú napríklad smartfóny od Motoroly, ktorá je známa ľahkou nadstavbou a tým, že sa prostredie podobá čistému Androidu.

Samozrejme, s novým dizajnom prišli aj nové widgety, ktoré ponúkajú viac možností interakcií.

Android 12_komunikacne widgety
Zdroj: YouTube (Android)

Všimnúť si však môžete aj zelenú bodku v ľavom hornom rohu displeja vo chvíli, kedy využívame kameru či mikrofón. Opäť ide o menšiu kozmetickú zmenu, no Android 12 týmto zvyšuje našu bezpečnosť. Smartfón nás tak upozorní na to, že nejaká aplikácia využíva kameru či mikrofón a ak by sme náhodou tieto súčasti nevyužívali my, mohlo by ísť o narušenie našej bezpečnosti a neoprávnené využívanie kamery alebo mikrofónu aplikáciou.

notifikacna ikona android 12
Zdroj: Vosveteit.sk

Pribudli ale aj nové nastavenia, ktoré vám povedia, kedy a ktorá aplikácia v smartfóne pristupovala k kamere, či mikrofónu zariadenia. ide o nový Nový panel ochrany osobných údajov, ktorý nájdeme v nastavenia telefónu.

Android 12_novy panel sukromia
Zdroj: YouTube (Android)

Batéria a výkon smartfónu

Nový operačný systém Android 12 nemá priniesť len dizajnové zmeny, no vplýva aj na výkon či výdrž smartfónu. Čo sa týka spotreby batérie, nová „dvanástka“ vás určite poteší. Je totiž o niečo úspornejšia na batériu, pričom náš smartfón môže na jedno nabitie vydržať o pár minút dlhšie. Rovnako za spomenutie stojí aj režim vysokého výkonu, ktorý batériu dokáže vybiť rýchlejšie, no smartfón optimalizuje k hraniu hier či náročnejším úkonom. Android 12 teda dokáže pracovať s naším zariadením celkom šikovne.

Po inštalácii systému Android 12 si budete môcť všimnúť aj plynulejší chod systému, hladšie animácie a ďalšie drobnosti spojené s výkonom zariadenia. Navyše je nová aktualizácia o niečo bezpečnejšia, keďže sa dokáže adaptovať a ochrániť smartfón voči najnovším útokom a nebezpečným softvérom. Ak ste doteraz teda zvažovali, či je inštalácia najnovšieho Androidu pre vás, dúfame že ste si všimli, že so sebou prináša výhod viac než dosť.

Máte vo svojom smartfóne Android 12 už nainštalovaný? A všimli ste si tieto zmeny? Podeľte sa s nami v komentároch!

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close