„Baktéria Conan“: Tento mikrób je stavaný na podmienky Marsu. Mohlo niečo prežiť dodnes?

Vedci v rámci nového výskumu zisťovali, či dokážu mikróby prežiť mrazivé teploty a radiáciu.

baketaria conan
Zdroj: Michael Daly/USU

Kedysi dávno mohol na Marse existovať život, no aj napriek dnešným nepriaznivým podmienkam niektorí veria, že sa môžu na planéte nachádzať určité druhy mikróbov. Tie by na povrchu prežiť nedokázali, no ako naznačuje nová štúdia z Northwestern University, môžu sa nachádzať niekde úplne inde.

Práca autorov je prvou svojho druhu a ponúka dôkazy o tom, že baktérie mohli na Marse prežiť oveľa dlhšie, než sa spočiatku predpokladalo. Ak by sa tieto baktérie nachádzali pod povrchom planéty, ten by ich chránil pred kozmickou radiáciou a škodlivým solárnym žiarením, teda dokázali by prežiť ešte oveľa dlhšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Otázne zatiaľ ostáva, v akom stave baktérie nájdu, no tie by mali na planéte minimálne nechať svoju biologickú stopu. Tú by mohli budúce vesmírne misie odhaliť. Zároveň sa ukázalo, že určité druhy mikróbov sú odolné aj voči mimoriadne nepriaznivým podmienkam a budúci astronauti by mohli povrch planéty kontaminovať mikróbmi zo Zeme.

„Naša práca ponúka model kontaminácie Marsu a rovnako aj kontaminácie Zeme. V oboch prípadoch ide o scenár, ktorému by sme sa mali vyhnúť,“ vysvetľuje Michael Daly, vedúci štúdie.

Daly zároveň vysvetľuje, že ak sa niekedy na Marse vyvinul mikrobiálny život, existuje určitá šanca, že by mohol prežiť dodnes. V tom prípade vzniká riziko kontaminácie našej planéty cudzími organizmami.

Okrem mimoriadne nízkych teplôt  povrch červenej planéty neustále bombarduje škodlivá radiácia. Podľa nášho chápania teda nejde o miesto, ktoré si spájame s prekvitajúcim životom. Autori novej štúdie sa ale rozhodli pre zaujímavý experiment. Šesť druhov pozemských baktérií a húb vystavili podmienkam Marsu, teda teplotám do -63 °C a radiácii, ktorú možno očakávať na povrchu planéty.

„Na Marse nie je tečúca voda, ani iný významný zdroj vody v atmosfére planéty. Bunky a spóry by tým pádom vyschli,“ tvrdí Daly.

Stavaná na podmienky Marsu

Existuje ale svetielko nádeje. Podľa výskumu niektoré mikroorganizmy by mohli prežiť na geologickej časovej osi, teda naprieč stovkami miliónov rokov. Jeden mikrób, Deinococcus radiodurans, je obzvlášť dobre vystavaný na to, aby čelil krutým podmienkam červenej planéty. Vo vedeckých kruhoch si získal prezývku „baktéria Conan“ podľa známeho barbara Conana. Baktéria vydržala mrazivé teploty a aj enormnú dávku radiácie.

Samozrejme, že na povrchu by nevydržala dlho, no pod ním by dokázala by vydržať oveľa dlhšie. 10 centimetrov pod povrchom by prežila 1.5-miliónov rokov a 10 metrov pod povrchom by vydržala približne 280-miliónov rokov.

Ak na Marse vznikla podobná baktéria v čase, kedy na planéte tiekla voda, mohla by existovať v spiacom stave aj dnes. Autori veria, že ak sa niekedy život na planéte nachádzal, budúce misie ho určite objavia alebo nájdu aspoň jeho stopy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre