Astronómovia sa priblížili k tomu, čo vytvára hviezdne „supererupcie“

Astronómovia sa približujú k fyzike takzvaných supererupcií, solárnych erupcií, ktoré sú až 10-tisíc krát silnejších ako tie, ktoré vytvára Slnko.

Vedci modifikujú prvý termodynamický zákon
Zdroj: NASA/SDO

Naše Slnko aktívne vytvára solárne erupcie, ktoré môžu ovplyvniť Zem, ak sú dostatočne silné. Tie najsilnejšie by mohli spôsobiť globálne výpadky elektriny, internetu a satelitných služieb, napríklad GPS.  

Nie je to však nič oproti tomu, aké erupcie dokážu vytvoriť iné hviezdy, informujú výskumníci z University of Hawai’i. Misie NASA, Kepler a TESS, pozorovali “supererupcie”, ktoré boli 100 až 10-tisíc krát silnejšie ako erupcie vytvorené Slnkom. Astrofyzici predpokladajú, že v prípade erupcií a supererupcií prevládajú rovnaké fyzikálne pravidlá. Solárne erupcie vznikajú náhlym uvoľnením magnetickej energie.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Väčšie hviezdy majú silnejšie magnetické pole, tým pádom aj silnejšie erupcie. Výskumníci si ale všimli pár zvláštnych javov. V prípade týchto hviezd sa spočiatku objaví krátkodobé zosilnenie erupcie a potom nasleduje druhá dlhšia, no menej intenzívna erupcia.  

“V rámci našej práce sa snažíme uplatniť čo vieme o Slnku na iné hviezdy. Podarilo sa nám identifikovať, aké fyzikálne procesy poháňajú supererupcie, hoci sme ich nemohli vidieť priamo,” tvrdí Kai Yang, vedúci nového výskumu.  

Vedci v tomto prípade sledovali meniaci sa jas vzdialenej hviezdy. Na základe toho dokázali “vidieť” erupciu, hoci samotný fenomén bol z nášho uhla pohľadu príliš malý na to, aby sme ho cez teleskopy dokázali pozorovať priamo. Predpokladalo sa, že viditeľné svetlo v erupciách pochádzalo jedine z nižších vrstiev atmosféry hviezdy. Ako vysvetľujú, počas tohto procesu častice posilnené procesom magnetickej rekonekcie “pršia” dolu z koróny, vrchnej vrstvy hviezdy. Počas tohto procesu zohrievajú spodné vrstvy atmosféry. 

Vedci odhaľujú nové mechanizmy

V rámci tejto štúdie však vedci predložili novú teóriu. Predpokladajú, že v tomto procese môžu hrať rolu takzvané koronálne oblúky. Ide o štruktúru, ktorú tvorí plazma uväznená v magnetickom poli Slnka. Vedci predpokladali, že tieto oblúky by sme vedeli odhaliť aj v prípade hviezd produkujúcich supererupcie. Tieto oblúky by však museli mať extrémnu hustotu.  

Doteraz astronómovia nemali spôsob, ako ich hypotézu otestovať. V dátach observatórií Kepler a TESS ale vedci objavili hviezdy s nezvyčajnou svetelnou krivkou. Dáta sa v tomto prípade podobali na situáciu, kedy sa jas hviezdy odrazu zvýši. Astronómovia predpokladajú, že túto svetelnú krivku mohla vytvoriť ďalšia erupcia, ktorá nasledovala po prvej. Táto druhá erupcia bola o čosi miernejšia.  

V nasledujúcich krokoch vedci zistili, že v prípade supererupcií, sa do koronálnych oblúkov dostáva výrazné množstvo hmoty. Výsledkom je hustá a jasná emisia viditeľného svetla, presne tak, ako to predpovedajú modely. Tento skok v jasnosti nastáva, keď sa mimoriadne horúca plazma ochladí v najvyššom bode koronálneho oblúka. Následne tento žiariaci materiál vplyvom gravitácie padá a vzniká koronálny dážď. Tento fenomén môžu vedci pozorovať aj na Slnku.  

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre