Astronómovia po prvýkrát pozorovali zvláštny rádiový signál, ktorý vyšiel zo slnečnej škvrny. Podobá sa na polárnu žiaru

Astronómovia identifikovali nový druh solárnej emisie, ktorý pripomína rádiovú emisiu polárnej žiary.

Nový druh solárnej rádiovej emisie pripomína polárnu žiaru
Zdroj: Unsplash (NASA, Jonathan Bean), Úprava: Vosveteit.sk

Výskumníci z Technologického inštitútu New Jersey v novej štúdii detailne popisujú zvláštnu rádiovú emisiu, ktorá sa odohrala približne 40-tisíc kilometrov nad povrchom Slnka, nad tmavým regiónom hviezdy, ktorý nazývame solárna škvrna.  

Signál je pre astronómov zvláštnym z toho dôvodu, že pripomína polárnu žiaru. Podobné signály zaznamenávame na Zemi, Jupiteri, Saturne či niektorých hviezdach s nízkou hmotnosťou. Nová práca ponúka vedcom pohľad na to, ako vznikajú intenzívne solárne rádiové záblesky. V budúcnosti by sme mohli lepšie pochopiť aj podobné úkazy, ktoré sa odohrávajú na hviezdach s oveľa väčšími solárnymi škvrnami. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“V rámci práce sa nám podarilo zachytiť určitý typ dlhodobého polarizovaného rádiového záblesku, ktorý vychádzal z oblasti nad solárnou škvrnou. Signál trval približne týždeň. Nový signál sa odlišuje od typických solárnych rádiových zábleskov, ktoré typicky trvajú len minúty alebo hodiny,” vysvetľuje jeden z autorov štúdie, Sijie Yu.  

Nedávno odhalený signál má potenciál zmeniť naše chápanie procesov hviezdneho magnetizmu. Polárne žiary sú typicky svetelné úkazy, ktoré môžeme vidieť na oblohe polárnych oblastí Zeme. Medzi ne radíme napríklad Aurora Borealis alebo Aurora Australis. Polárna žiara vzniká, keď magnetosféru Zeme rozrušia nabité častice pochádzajúce zo Slnka. Svetelná šou vzniká, keď tieto nabité častice interagujú s kyslíkom a vodíkom v atmosfére.  

Silné rádiové emisie prezrádzajú viac o mechanizmoch Slnka

Okrem svetelnej šou však nabité častice vytvárajú aj intenzívne rádiové emisie vo frekvenciách niekoľko stoviek kilohertzov. Najnovšie objavená rádiová emisia nad solárnou škvrnou je mimoriadne silná a líši sa od známych typov solárnych rádiových emisií. Výskum odhalil, že táto emisia mohla vzniknúť keď sa energetické elektróny uväznili v magnetickom poli Slnka.  

Autori štúdie vysvetľujú, že solárna emisia je silnejšia ako rádiová emisia polárnej žiary na Zemi. Pohybuje sa od niekoľko stoviek tisícov kHz až do jedného milióna kHz. Vyššie frekvencie sú priamym výsledkom silnejšieho magnetického poľa Slnka.  

“Naše pozorovania odhalili, že tieto rádiové emisie nie sú naviazané na solárne erupcie.V nasledujúcich krokoch sa pozrieme do minulosti a pokúsime sa zistiť, či by sa mohli v minulosti zaznamenané emisie radiť k tomuto novému typu emisií,” tvrdí spoluautor štúdie, Bin Chen.  

Najnovšie zistenia by mohli vedcov naviesť k prehodnoteniu modelov súčasného solárneho magnetizmu. Výskumníci už získavajú lepšiu predstavu o tom ako interagujú energetické častice a magnetické polia v prípade solárnych škvŕn. Pochopením nášho Slnka zároveň astronómovia dokážu lepšie interpretovať signály prichádzajúce z ďalekého vesmíru. Lepšie by tak mohli pochopiť napríklad aj červených trpaslíkov, najrozšírenejší typ hviezdy v Mliečnej dráhe a pravdepodobne aj vo vesmíre. Červené trpaslíky sú o niečo menšie a chladnejšie ako naše Slnko. Môžu byť však mimoriadne aktívne a dožívajú sa oveľa viac ako Slnko.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre