Rádiové signály odhalili tajomstvo skrytých supermasívnych čiernych dier

Výskumníci v rámci novej štúdie odhaľujú, že červené kvazary môžu byť pre galaxie oveľa dôležitejšie, než sme si mysleli. Prečo to tak je?

vedci odhaľujú tajomstvo supermasívnych čiernych dier
Zdroj: NASA/ESA, Úprava: Vosveteit.sk

Výskumníci z Newcastle University využili dáta z prieskumu DESI, aby sa pozreli na niekoľko kvazarov, extrémne jasných galaxií, v jadre ktorých leží aktívna supermasívna čierna diera. Keď päťročná misia inštrumentu DESI (pozn. Redakcie: Dark Energy Spectroscopic Instrument) skončí, k dispozícii budú mať vedci spektrálne dáta približne 3-miliónov kvazarov.  

V rámci tejto štúdie vedci zistili, že kvazary s väčším množstvom prachu okolo seba majú väčšiu pravdepodobnosť silnejších rádiových emisií ako kvazary, ktoré majú len veľmi málo alebo takmer žiadny prach.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Drvivá väčšina galaxií má vo svojom jadre supermasívnu čiernu dieru s hmotnosťou od miliónov až po miliardy násobkov Slnka. V niektorých galaxiách sa môže v jadre okrem čiernej diery nachádzať aj množstvo materiálu, ktorý čiernu dieru kŕmi. Keď čierna diera pohlcuje hmotu a rastie, stáva sa mimoriadne energetickým objektom a tie najsilnejšie získavajú označenie kvazar. Kvazary sa radia medzi najjasnejšie objekty, aké môžeme vo vesmíre nájsť.  

Väčšina kvazarov sa nám javí modrá, kvôli jasnému disku hmoty obiehajúceho a padajúceho do čiernej diery. Tento disk je mimoriadne jasný v optickom a ultrafialovom spektre žiarenia. Astronómovia si však začínajú všímať aj to, že pomerne veľké množstvo kvazarov sa nám javí červene. Na pochopenie podstaty týchto objektov sa vyžadujú spektroskopické merania, ktoré by dokázali analyzovať svetlo kvazaru v rôznych vlnových dĺžkach.  

Tajomstvá červených kvazarov

Presne to urobili autori novej štúdie. Vo svojej práci narábali zo vzorkou približne 35-tisíc kvazarov a merali množstvo prachu okolo týchto objektov. Zistili, že kvazary s väčším množstvom prachu, teda tie červenšie, majú silnejšie rádiové emisie oproti typickým modrým kvazarom.  

“Bolo naozaj fascinujúce nahliadnuť do mimoriadne kvalitných dát inštrumentu DESI a objaviť tisíce červených kvazarov. Verím, že naša štúdia poskladala niekoľko častí puzzle a priniesla nám kompletnejšie chápanie červených kvazarov. Myslím, že toto je najsilnejší dôkaz o tom, že práve červené kvazary sú kľúčovým prvkom vo vývoji galaxií,” tvrdí doktorka Victoria Fawcett, vedúca novej štúdie.  

Vedci predpokladajú, že silnejšie rádiové emisie spôsobujú mimoriadne silné prúdy hmoty, ktoré sa pohybujú smerom od supermasívnej čiernej diery. Tieto prúdy narazia do okolitého plynu, vytvoria šok a spolu s ním aj rádiové emisie. Tieto prúdy plynu eventuálne “odfúknu” preč všetok prach a plyn v centrálnom regióne galaxie. Následne odhalia modrý kvazar, čo povedie k slabším rádiovým emisiám. To vedcom naznačuje, že červené kvazary môžu predstavovať mladšiu fázu v galaktickej evolúcii. Zároveň by teda mohli byť mimoriadne dôležité v tom, ako sa galaxie postupom času vyvíjajú.  

Vedci ale priznávajú, že stále nemajú kompletnú predstavu ohľadom červených kvazarov. V nasledujúcich rokoch sa však dataset misie DESI ešte viac rozšíri a vďaka tomu môžu vedci pracovať na pochopení týchto objektov.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre