Našli ihlu v kope sena: Astronómovia približujú objav dvoch jasných kvazarov len kúsok od seba

Astronómovia z NOIRLab si všimli na druhom konci vesmíru mimoriadne jasný objekt. Bližšie pozorovania ich však prekvapili

Astronómov prekvapil objav dvoch jasných kvazarov
Zdroj: International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA/M. Zamani, J. da Silva

Kvázihviezdne rádiové zdroje alebo kratšie len kvazary, sú vzdialené vysokoenergetické aktívne galaktické jadrá. Vznikajú, keď supermasívna čierna diera v jadre galaxie pohlcuje obrovské množstvo hmoty, ktoré sa okolo nej nachádza.

Považujú sa za extrémne jasné objekty a v niektorých prípadoch žiaria jasnejšie ako galaxia, z ktorej vychádzajú. Občas sa môže stať, že sa v galaxii nachádza viac ako jeden kvazar. Galaxie sa vyvíjajú a rastú aj prostredníctvom obrovských kozmických kolízií, počas ktorých z dvoch menších galaxií vzniká väčšia štruktúra.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Astronómovia pozorovali už niekoľko „duálnych kvazarov“, avšak objaviť vzdialené galaxie, ktoré vznikli krátko po Veľkom tresku je ale extrémne náročné a vzácne. Presne to sa však podarilo vedcom z NOIRLab, ktorí pomocou observatória Internatonal Gemini Obseratory objavili dva kvazary, ktoré sú mimoriadne blízko pri sebe. Objav je prvým svojho druhu, ktorý odhalil dve supermasívne čierne diery, ktoré existovali v dobe „kozmického poludnia“. Ide o pomerne hektické obdobie vyznačujúce sa rapídnou tvorbou nových hviezd. Predpokladá sa, že začalo približne tri miliardy rokov po Veľkom tresku.

Ako sme už spomenuli, vedci už v minulosti objavili páry kvazarov. V minulých prípadoch ich však našli v prvých procesoch zlučovania dvoch galaxií. Znamená to, že ešte stále jasne videli galaxie ako samostatné entity. Nový pár kvazarov sa ale od seba nachádza „len“ 10-tisíc svetelných rokov. Na kozmické pomery je to naozaj veľmi málo. Čo sa týka samotných galaxií, tie sa museli zlúčiť veľmi dávno. Astronómovia už nedokážu rozlíšiť dve štruktúry, namiesto toho sa pozerali na jednu obrovskú eliptickú galaxiu.

„Hľadať pár supermasívnych čiernych dier tak blízko pri sebe v dobe kozmického poludnia je doslova ako hľadať ihlu v kope sena. Problém je, že väčšina párov čiernych dier sú tak blízko pri sebe, že nedokážeme tieto objekty od seba odlíšiť,“ vysvetľujú autori štúdie, ktorí kvazary objavili.

Jedinečný objav

Ak chcú vedci podobné sústavy objaviť, obe supermasívne čierne diery musia pohlcovať hmotu okolo seba a simultánne žiariť ako kvazary. To sa podľa astronómov nestáva často. Vysvetľujú, že štatisticky z každej stovky objavených supermasívnych čiernych dier aktívne pohlcuje hmotu jedna. Napriek tomu astronómovia veria, že v mladom vesmíre by sa malo podobných párov nachádzať oveľa viac. Prvé náznaky takejto sústavy astronómovia našli v dátach Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu.

Čo sa nového objavu týka, astronómovia definitívne potvrdili dva kvazary pomocou observatória Gaia. Všimli si totiž, že sa pozorovaná sústava „chveje“, čo mohlo byť spôsobené zmenami v tom, ako čierna diera pohlcuje hmotu. Následne sa na sústavu pozreli pomocou ďalších vedeckých prístrojov a potvrdili, že ide o dvojicu kvazarov, nie náhodné zarovnanie hviezdy v popredí a jedného kvazaru v pozadí. Astronómovia plánujú aj ďalšie pozorovania, ktoré by nám prezradili viac o tejto fascinujúcej sústave.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre