Astronómovia ostali v nemom úžase: Enceladus prekvapil gigantickým gejzírom vodnej pary

Jeden z mesiacov Saturnu, Enceladus, pod ľadovou škrupinou ukrýva oceán a možno aj život.

mesiac Enceladus
Zdroj: Stephane Masclaux / Shutterstock.com

Mesiac Saturnu, Enceladus, je jedným z takzvaných ľadových mesiacov. Ide o kozmické teleso, ktoré je síce pokryté ľadom, no pod hrubou škrupinou sa môže nachádzať oceán a potenciálne aj život.

Prítomnosť vody pod povrchom naznačuje vodná para, ktorá sa vo forme gejzírov prediera cez ľadový povrch mesiaca a uniká do vesmíru. Astronómovia už pozorovali veľa takýchto prípadov, no nedávno sa Webbovmu vesmírnemu teleskopu podarilo zachytiť prekvapivo veľký prúd vodnej pary. Gejzír vystrelil až do výšky 9 650 km, informuje NASA.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Astronómovia po prvýkrát pozorovali, že sa vodná para mesiaca dokáže dostať až do takej výšky. Webbov vesmírny teleskop a zároveň po prvýkrát pozrel na emisiu priamo a ponúkol vedcom viac informácií o tom, ako sa voda dostáva aj k Saturnu a jeho prstencom. Aj tento objav dokazuje, že Enceladus je najfascinujúcejším kozmickým objektom v Slnečnej sústave. Gejzíry z povrchu mesiaca vystreľujú v oblasti, ktorú poznáme ako „tigrie pruhy“.

„Keď som sa pozrel na dáta z Webbovho teleskopu, myslel som si že sa niekde stala chyba. Zaznamenaný gejzír bol 20-krát väčší ako samotný mesiac,“ tvrdí Geronimo Villanueva, vedúci štúdie.

Dĺžka pozorovaného prúdu ale nebola to jediné, čo upútalo pozornosť vedcov. Gejzír striekal vodu v objeme takmer 300 litrov za sekundu, čo je mimoriadne pozoruhodné. Týmto tempom by stačilo len pár hodín na to, aby sme napustili olympijský plavecký bazén. Pre porovnanie, bežnou záhradnou hadicou by nám to trvalo dva týždne.

Unikátny pohľad na mesiac Enceladus

Po prvýkrát sa gejzíry na Encelade podarilo zachytiť sonde Cassini, ktorá zároveň zistila, že sa skladajú z vodnej pary. Cassini sa dostala tak blízko, že cez jeden z gejzírov preletela, no Webbov vesmírny teleskop má na mesiac jedinečnú perspektívu.

Obrovský gejzír vodnej pary zaskočil astronómov
Zdroj: NASA, ESA, CSA, STScI, and G. Villanueva (NASA’s Goddard Space Flight Center). Image Processing: A. Pagan (STScI)

„Enceladus obehne Saturn relatívne rýchlo, raz za 33 hodín. Počas toho sa objavujú gejzíry, ktoré vytvárajú jasnú stopu. Webb nám ukázal nielen mimoriadne veľký prúd vodnej pary, ale aj to že voda je prakticky všade v sústave Saturn-Enceladus,“ vysvetlil Villanueva.

Vodná para mesiaca Enceladus vytvára na obežnej dráhe torus, štruktúru pripomínajúcu obruč. Nachádza sa hneď vedľa jedného z prstencov Saturnu, prstenca E. Webbove pozorovania odhalili, že približne 30% vody ostáva v štruktúre, zatiaľ čo zvyšných 70% kŕmi ostatné prstence Saturnu. V nadchádzajúcich rokoch sa Webbov vesmírny teleskop pozrie na Enceladus o niečo lepšie. Vedcom prinesie kritické dáta, ktoré pomôžu pri plánovaní misie, ktorá by mala preskúmať oceán pod ľadovým povrchom.

Obrovský gejzír vodnej pary zaskočil astronómov
Zdroj: NASA, ESA, CSA, STScI, Leah Hustak (STScI)

Web v tomto smere prináša bezkonkurenčný pohľad na evolúciu vody a zmeny, ktoré sa postupom času objavujú po celom mesiaci. Vedci veria, že sa už čoskoro dozvedia viac o kompozícii ukrytého oceánu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre