SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Astronómovia odhalili rizikový asteroid. Široký je 1,5-kilometra. Jeho obežná dráha sa môže raz pretnúť s dráhou Zeme!

Špičkové vedecké prístroje odhalili niekoľko objektov, ktoré nám pomáhajú pochopiť vývoj Slnečnej sústavy

Medzi obežnými dráhami Zeme a Venuše astronómovia odhalili niekoľko nových asteroidov. Medzi nimi sa nachádza aj najväčší a potenciálne rizikový asteroid, aký objavili za posledných osem rokov, informuje NOIRLab.

Dokopy objavili tri objekty pričom približne 1,5 kilometrov široký asteroid s názvom 2022 AP7 by sa jedného dňa mohol stretnúť s našou planétou. Zvyšné dva obiehajú na bezpečných dráhach, ktoré sa nepretínajú s orbitou Zeme. Mimoriadne fascinujúcim je pre astrofyzikov objekt 2021 PH27, ktorý je najbližším asteroidom pri Slnku. Počas jeho cesty okolo hviezdy teploty na povrchu stúpnu natoľko, že by dokázali roztaviť olovo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Jedným z nich je 1,5 kilometra široký asteroid s názvom 2022 AP7, ktorý má obežnú dráhu, ktorá ho jedného dňa môže umiestniť do dráhy Zeme. Zvyšné asteroidy, nazývané 2021 LJ4 a 2021 PH27, majú obežné dráhy, ktoré bezpečne zostanú mimo obežnej dráhy Zeme.“, vysvetľujú astronómovia.

Vedci objekty pozorovali v čase súmraku počas krátkej chvíle, kedy žiara hviezdy nebola tak silná, aby oslepila pozemné teleskopy.

„Zatiaľ sme objavili dva veľké asteroidy, ktoré sú väčšie ako jeden kilometer. Takéto objekty nazývame „ničitelia planét“,“ vysvetľuje vedúci štúdie, Scott Sheppard.

Sheppard predpokladá, že vo vnútornej časti Slnečnej sústavy sa už nachádza len niekoľko podobne veľkých asteroidov. Podotýka, že zatiaľ poznáme len 25 asteroidov, ktoré sa nevydávajú za obežnú dráhu Zeme. Pre astronómov je náročné objaviť podobné objekty kvôli svetlu Slnka, ktoré ich zakrýva. Každú noc majú vedci približne desať minút na to, aby vykonali pozorovania. Zároveň sa musia pozerať smerom k horizontu, cez hrubú vrstvu zemskej atmosféry. Tá môže skresliť ich pozorovania.

Výnimočný objav

Objaviť trio nových asteroidov sa podarilo vďaka špičkovému prístroju Dark Energy Camera. Ide o jeden z najdetailnejších a najvýkonnejších prístrojov na svete a dokáže zachytiť pomerne veľkú časť oblohy v mimoriadnom detaile.

„Zachytiť asteroidy vo vnútornej časti Slnečnej sústavy sa radí k vzácnym objavom. Nielenže sú ťažko viditeľné, no počas pozorovaní musia astronómovia zápasiť nielen so svetlom Slnka, ale aj atmosférou Zeme. Dark Energy Camera zachytáva veľké časti oblohy do hĺbky, ktorú nie je možné dosiahnuť na menších teleskopoch. Vnútornú časť Slnečnej sústavy môžeme študovať tak, ako sa nám to ešte nikdy nepodarilo,“ tvrdí Sheppard.

Objaviť objekty, ktoré sa nachádzajú vo vnútornej časti Slnečnej sústavy je mimoriadne dôležité. Nielenže vedci dokážu nájsť potenciálne nebezpečné objekty, no zároveň zisťujú aj to, ako je hmota v Slnečnej sústave distribuovaná. Asteroidy ďalej od Slnka sa nachádzajú oveľa jednoduchšie a momentálne táto skupina dominuje v modeloch populácie asteroidov.

Asteroidy vo vnútornej časti Slnečnej sústavy dávajú astronómom príležitosť pochopiť ako sa podobné objekty správajú a ako ich ovplyvňuje gravitácia a teplo Slnka. Tieto faktory môžu viesť aj k rozpadu asteroidu.

Zaujímavosťou je, že vesmírne teleskopy, ako napríklad Hubblov ďalekohľad alebo Webbov vesmírny teleskop, nemôžu pozorovať vnútornú časť Slnečnej sústavy, kvôli svetlu a teplu, ktoré by spálilo citlivú elektroniku. Preto tieto teleskopy vždy smerujú od Slnka.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close