Tento potenciálne nebezpečný asteroid zmenil rýchlosť svojej rotácie. Astronómovia ale nevedia prečo

3200 Phaethon má priemer približne 5 km a nachádza sa dostatočne blízko na to, aby mohol byť považovaný za rizikový.

Asteroid prekvapil vedcov. Pozorovania nesedeli s predpoveďami
Zdroj: University of Central Florida

Vedci vedení observatóriom Arecibo preskúmali potenciálne nebezpečný asteroid 3200 Phaethon a zistili zmeny v jeho rotačnej perióde, informuje University of Central Florida. Astronómovia ale dopĺňajú, že panika, že by nás asteroid mohol reálne aj ohroziť, nie je opodstatnená.

Rotačná perióda je časový úsek, za ktorý sa kozmické teleso otočí okolo svojej osi. Asteroid je len jedenástym objektom s popísanou zmenou rotačnej periódy a zároveň najväčším z celej kategórie. Výskum vedcov nadväzuje na globálne snahy o charakterizovanie všetkých potenciálne rizikových asteroidov, ktoré by jedného dňa mohli pre našu planétu predstavovať problém.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Asteroid 3200 Phaethon má priemer približne 5 kilometrov a radí sa k jedným z najväčších kozmických objektov, ktoré sa nachádzajú dostatočne blízko na to, aby mohli byť klasifikované ako rizikové. Netreba sa však obávať, astronómovia dobre poznajú orbitu tohto objektu, ktorá sa v dohľadnej dobe s našou planétou neskríži.

Asteroid sa okolo svojej osi otočí raz za takmer štyri hodiny, no rýchlosť rotácie klesá o približne štyri milisekundy ročne. Tento objekt sa stal cieľom pre misiu japonskej vesmírnej agentúry JAXA, DESTINY. Odštartovať by mala v roku 2024 a k asteroidu doletieť v roku 2028. Jej úlohou bude asteroid preskúmať zblízka a ukázať nové technológie.

Vedci objekt pozorovali v minulosti pomerne často. Počas týchto pozorovaní vyšli najavo zmeny v jasnosti. Phaethon sa zároveň párkrát dostal aj pred svetlo vzdialenej hviezdy, čím ju na chvíľu zakryl. Vedci z observatória Arecibo sa pokúšajú získať čo najviac informácií o asteroide, ako to ide. Popri rotačnej perióde totiž skúmajú aj jeho presnú veľkosť a tvar.

Drobná zmena

Astronómovia ale mali problém s určovaním jeho tvaru na základe dát jasnosti objektu.

„Predpovede modelu sa nezhodovali s tým, čo sme reálne videli. Obdobia, kedy mal byť asteroid podľa modelu najjasnejší sa nezhodovali s obdobiami, kedy reálne bol,“ vysvetľuje Sean Marshall, vedúci výskumu.

Táto nezhoda by sa dala vysvetliť, ak by sa rotačná perióda asteroidu postupne menila. Spočiatku však nedokázali prísť na to, čo sa za zmenou ukrývalo. Následné vyšetrovanie ukázalo, že model sedí, ak by sa rotačná perióda skracovala ročne o 4 milisekundy. Ide o mimoriadne malú zmenu, no tá sa ukáže, ak vedci pracujú s dátami za obdobie 32 rokov. Čo ale spôsobilo zmenu v rotácii, nevedie s istotou povedať.

Pre astronómov je odhalenie konštantnej zmeny rýchlosti ale dobrou správou. Dráhu misie DESTINY dokážu presne naplánovať a dokonca zistiť aj to, ktorá časť asteroidu bude v čase preletu misie osvetlená.

Najbližšie sa k Zemi asteroid dostal v decembri 2017. V tej dobe preletel popri planéte vo vzdialenosti 10 miliónov km, približne 27-krát ďalej, ako sa nachádza Mesiac. Počas „blízkeho“ preletu asteroid monitorovalo observatórium Arecibo, ktorému sa podarilo získa cenné radarové dáta.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre