Astronómovia konečne potvrdili Einsteinovu ohromujúcu predpoveď o čiernych dierach

Blízko čiernej diery existuje bizarný región, v ktorom objekt prestáva obiehať a namiesto toho sa vrhá v ústrety svojmu koncu.

Blízko čiernej diery sa nachádza bizarný región
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Vedcom z Oxford University sa v novom výskume podarilo potvrdiť teóriu, ktorá vychádzala z Einsteinovej teórie relativity. Po prvýkrát sa im podarilo okolo čiernych dier objaviť región, v ktorom hmota prestáva obiehať okolo čiernej diery a namiesto toho padá rovno dovnútra.  

V rámci tohto regiónu výskumníci pozorovali aj najsilnejšie gravitačné sily v galaxii. Nové zistenia sú súčasťou širšieho výskumu, ktorý sa zameriava na odhalenie záhad okolo čiernych dier. Táto štúdia sa pozrela lepšie na menšie čierne diery, ktoré sa nachádzajú relatívne “blízko” pri Zemi. Vedci sa pozreli na dáta, ktoré zachytilo vesmírne observatórium NuSTAR.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Neskôr v tomto roku chcú vedci z Oxfordu prejsť na bližšie pozorovania. Dúfajú, že sa im podarí nahrať prvé video o niečo väčších a vzdialenejších čiernych dier. Ako sme už spomínali, vedcom sa v novej práci podarilo potvrdiť jednu z predpovedí, ktoré vyplývajú z teórie Relativity. 

Einstein vo svojej prelomovej práci dokázal, že dostatočne blízky objekt nedokáže bezpečne nasledovať cirkulárnu obežnú dráhu okolo čiernej diery. Namiesto toho “skočí” dovnútra čiernej diery rýchlosťou blížiacou sa rýchlosti svetla.  

“Naša práca ukazuje ako plazma, ktorú čierna diera doslova odlúpne z hviezdy, prechádza poslednou fázou svojho konca a skočí priamo do jadra čiernej diery. Tento proces momentálne prebieha v sústave vzdialenej okolo 10-tisíc svetelných rokov,” vysvetľuje Andrew Mummery, vedúci štúdie.  

Toto je historicky prvýkrát, čo sa vedcom podarilo tento osudný skok do jadra čiernej diery zachytiť. Pre lepšiu predstavu ako to môže vyzerať, si predstavte rieku, ktorá sa v hraničnom momente mení na vodopád.  

Región pádu v blízkosti horizontu udalostí

Výskumníci sa už určitú dobu pokúšajú lepšie pochopiť, čo sa odohráva blízko horizontu udalostí. Ide o región čiernej diery, spoza ktorého neexistuje šanca na únik, ani pre svetlo, najrýchlejšiu vec vo vesmíre. Aby dokázali pochopiť, čo sa odohráva blízko horizontu, vedci skúmajú prstenec hmoty, ktorý obieha okolo čiernej diery.  

V drvivej väčšine prípadov sa nestáva, že by hviezda priamo vošla do čiernej diery. Namiesto toho ju čierna diera roztrhá gravitačnými silami a materiál sa dostáva na obežnú dráhu okolo tohto temného monštra. Tam postupne po špirále klesá čoraz bližšie a bližšie. Keď sa materiál okolo čiernej diery nahromadí, vzniká takzvaný akrečný disk.  

Ako nová štúdia dokazuje, materiál nepokračuje po špirálovitej dráhe, až kým neprekročí horizont udalostí. Namiesto toho v určitom bode prestáva obiehať okolo čiernej diery a padá priamo dovnútra.  

Okrem tejto práce sa vedci chcú zamerať aj na väčšie supermasívne čierne diery. Tie sa nachádzajú v srdciach galaxií, aj tej našej. Veria, že sa im po prvýkrát podarí nahrať video supermasívnej čiernej diery v jadre Mliečnej dráhy.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre