SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Monštrum v jadre našej galaxie: Táto simulácia je doteraz najpresnejším modelom čiernej diery Sagittarius A*

Hoci čierna diera sama svetlo nevydáva, žeravý plyn okolo nej "bliká" špecifickým spôsobom.

Hoci sa o existencii čiernych dier začalo hovoriť pred približne sto rokmi, až teraz astronómovia a fyzici začínajú odhaľovať jej tajomstvá. Rovnako ako svetlo žiarovky, ktoré bliká 120-krát za sekundu, no našim očiam sa zdá byť plynulé, aj svetlo okolo čiernej diery z prstenca obiehajúcej hmoty má svoje špecifické blikanie.

Vedci z Institute for Advanced Study toto blikanie využili na to, aby vytvorili doteraz najpresnejší model čiernej diery ležiacej v srdci Mliečnej dráhy. Model supermasívnej čiernej diery Sagittarius A* po prvýkrát ukazuje cestu plynu v centrálnom regióne našej galaxie. Od momentu, kedy sa uvoľní počas explózie hviezdy, až po moment, kedy sa navždy stratí v útrobách čiernej diery.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Simulácia ponúka novú verziu čiernej diery, takú ktorá sa nekŕmi pomaly z materiálu nachádzajúceho sa v jej akrečnom disku. Namiesto toho fyzici naznačujú, že do čiernej diery padá materiál priamo a z veľkých vzdialeností.

„Čierne diery si strážia svoje tajomstvá. Ak chceme tieto mimoriadne zvláštne objekty pochopiť, musíme sa spoľahnúť a priame pozorovanie a detailné modely,“ vyjadrila sa Lena Murchikova, jedna z autoriek štúdie.

Realistické správanie plynu

Minulý rok Murchikova našla spôsob, ako študovať takmer nepostrehnuteľné blikanie čiernej diery na škále niekoľkých sekúnd, čo umožnilo vlastnosti čiernej diery Sagittarius A* lepšie kvantifikovať. Ďalší autori štúdie sa medzitým snažili pochopiť, čo sa deje s plynom, ktorý sa dostane do tesnej blízkosti supermasívnej čiernej diery. V blízkosti čiernej diery sa naplno prejavuje Einsteinova teória všeobecnej relativity, čo môže ovplyvniť svetlo, ktoré sa ku nám dostane.

Výsledky prekvapili. Dlhú dobu si vedci mysleli, že sa nemusia trápiť s tým, odkiaľ plyn v blízkosti čiernej diery prišiel. Jej akrečný disk (pozn. redakcie: Prstenec žeravého plynu a iného materiálu) vytvorili umelo a predstavovali si ho zakaždým rovnako. Takýto model však nesúhlasil s tým, čo vedci pozorovali.

Sean Ressler, vedec z University of California Santa Barbara skúsil iný prístup. Vo svojom modely čiernych dier pracoval s plynom, ktorý vznikol z hviezd v blízkosti čiernej diery v jadre galaxie. Hoci jeho model nevznikol preto aby vysvetlil nejasnosti, no to sa mu v konečnom dôsledku podarilo. Keďže materiál okolo supermasívnej čiernej diery bliká, vedci môžu pozorovať zmeny vo vyžiarenom svetle sekundu po sekunde. Za jednu noc získali tisíce meraní.

Takto vyzerá čierna diera v jadri našej galaxie! Vedcom z EHT sa podaril ďalší prelom
Sagittarius A*, čierna diera v jadre Mliečnej dráhy. Zdroj: EHT

Lenže merania samé o sebe neprezradia, ako sa správa plyn v blízkosti čiernej diery tak, ako to dokážu priame pozorovania. Obe metódy však majú svoje limity. Keď ich vedci spojili, dokázali tieto limity obísť, stále si však zachovali realistický obraz o tom, čo sa deje v jadre našej galaxie. Výsledkom je zatiaľ najpresnejší model supermasívnej čiernej diery Sagittarius A*

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close