Populárna aplikácia pre telefonovanie, ktorú možno používate aj vy, umožňuje po novom klonovať váš hlas

Truecaller sa spája s Microsoftom a prinášajú vylepšenú verziu ich AI asistenta. Toto všetko dokáže.

Hlasová deepfake technológia dokáže vytvoriť desivo presvedčivú kópiu hlasu
Zdroj Pixabay (OpenClipart-Vectors), Unsplash (Taylor Grote), Úprava: Vosveteit.sk

Spoločnosť Microsoft uzatvorila spoluprácu s platformou Truecaller a spoločne prinesú personalizovaný AI hlas stavajúci na technológii Microsoft Azure AI Speech.  

Truecaller je mobilná aplikácia, ktorá používa kontaktné informácie získané od poskytovateľov siete a údaje od iných používateľov na kategorizáciu volajúcich do kategórie. Farba kontaktu prichádzajúceho volajúceho vám prezradí, či ide o spam alebo nie. Vo všeobecností ale platí, že tieto pokročilé funkcie si je potrebné aktivovať. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aplikáca ponúka tiež AI asistenta, ktorý sa do nej dostal ešte v roku 2022. Tento asistent už dnes ponúka množstvo AI technológií, vďaka ktorým môže aplikácia automaticky odpovedať na vaše hovory, nahrať hovor, poprosiť, aby vám volajúci nechal odkaz a veľa ďalšieho.  

S pridaním funkcie Personal Voice od Microsoftu môžu užívatelia Truecaller aplikácie vytvoriť svoj vlastný hlasový klon. Znamená to, že ak máte asistenta v aplikácii, potom môžete použiť autentickú verziu vlastného hlasu na to, aby asistent odpovedal volajúcim vo vašom mene. Stačí pritom do aplikácie nahrať len niekoľkosekundovú nahrávku vášho hlasu.  

Táto funkcia je však dostupná len v prémiovej verzii, za ktorú si musíte zaplatiť. Ak ale prémium verziu máte, potom vám stačí len aktuálna verzia aplikácie. Novú možnosť nájdete v nastaveniach.  

Viaceré spoločnosti experimentujú s hlasovými klonmi

Hlasové deepfake nie sú dnes novinkou a v online priestore sa už môžeme stretnúť aj s podvodmi, ktoré túto metódu útoku využívajú. Ide o mimoriadne nebezpečné formy podvodu, pretože obeť typicky nečaká, že sa jej na druhej strane linky ozve niekto, koho pozná.  

Na vytváraní hlasových klonov momentálne pracuje aj líder v oblasti umelej inteligencie, spoločnosť OpenAI. Nový hlasový model sa nazýva Voice Engine a podľa slov spoločnosti stačila len 15-sekundová nahrávka na to, aby umelá inteligencia dokázala vytvoriť prirodzene znejúci hlasový klon. Samotný model Voice Engine je relatívne malý, preto sú realistické výsledky prekvapujúce.   

Musíme ale vyzdvihnúť to, že OpenAI pristupuje k tomuto modelu mimoriadne opatrne. Uvedomuje si totiž riziká, ktoré sa s touto technológiou spájajú. Nateraz sa rozhodla model nevydať pre širšiu verejnosť, kvôli obavám zo zneužitia synteticky vytvorených hlasov. OpenAI však plánuje začať dialógy s partnermi ohľadom zodpovedného vydania a používania tejto technológie. Následne spoločnosť vykoná informované rozhodnutie o tom, či tento model spustí aj pre verejnosť. 

Implementovanie umelej inteligencie a hlasového generovania do aplikácie Truecaller je ale zaujímavý spôsob, ako technológiu využiť. Použitie vlastného hlasu na generovanie automatickej odpovede síce môže znieť prirodzenejšie, no otázkou ostáva, či dokáže druhá strana rozpoznať, či sa rozpráva s umelou inteligenciou alebo priamo s vami. V niektorých prípadoch by to mohla druhá strana považovať za neslušné. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre