Asteroidy ukrývajúce sa priamo pod našim nosom: Zo starých záberov astronómovia našli sto nových objektov

Už čoskoro môže systém THOR odhaliť blízke objekty, ktoré astronómom doteraz unikali.

Asteroidy sa môžu ukrývať priamo pod našim nosom
Zdroj: B612, Úprava: Vosveteit.sk

Bývalý astronaut NASA a doktor aplikovanej fyziky, Ed Lu, hľadá spôsob, ako odhaliť nebezpečné asteroidy ešte predtým, ako bude neskoro. Viaceré štúdie aj teoretické experimenty totiž ukázali, že ak chce ľudstvo úspešne odvrátiť hrozbu nebezpečného asteroidu, musí ho odhaliť v niekoľkoročnom predstihu.

Doktor Lu pomáhal zakladať nadáciu B612, ktorá nedávno oznámila objavenie sto nových asteroidov, píše portál New York Times. Samo o sebe nie je objavenie nových asteroidov ničím spektakulárnym, no nadácii sa podarilo tieto objekty nájsť na starých záberoch, z ktorých niektoré vznikli pred niekoľkými rokmi. Objavy nadácie prispievajú k programu planetárnej ochrany, do ktorého je zapojená nielen NASA, ale aj niekoľko ďalších agentúr.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Predpokladá sa, že v blízkosti našej planéty sa nachádza približne 15-tisíc asteroidov väčších ako 140 metrov, ktoré ostávajú neobjavené. V prípade kolízie so Zemou by mohli tieto objekty napáchať výrazné škody.

Nadácia B612 vytvorila matematický algoritmus, ktorý je schopný analyzovať „svetelné bodky“ na záberoch oblohy. Následne dokáže povedať nielen to, ktoré z bodiek môžu byť asteroidy, ale dokonca aj to, kedy ide o rovnaké asteroidy, ak sú fotografie zachytené počas niekoľkých nocí. Vedcom sa v tomto prípade podarilo nájsť spôsob, ako odhaliť objekty ukrývajúce sa priamo pred očami.

Astronómovia objavujú nové asteroidy zachytením rovnakej časti oblohy niekoľkokrát za večer. Vzdialené hviezdy, či galaxie ostávajú na rovnakých pozíciách, no ak sa objekt nachádza oveľa bližšie v našej sústave, jeho poloha sa medzi fotografiami zmení. Zmena pozície potenciálneho asteroidu vedcom ukáže, akým smerom sa objekt pohybuje. Na základe toho môžu počas nasledujúcich nocí objekt sledovať a získať o ňom viac informácií.

Sledovanie asteroidov

Asteroidy sa riadia zákonmi gravitácie, čiže ich pohyb možno predvídať. Vedecké inštrumenty ako napríklad THOR (pozn. redakcie. Tracklet-less Heliocentric Orbit Recovery), dokážu na základe informácií o rýchlosti a smere objektu navrhnúť testovaciu obežnú dráhu. Po vytvorení simulácie orbity môžu astronómovia zistiť, kde sa bude objekt nachádzať o niekoľko nocí alebo kde sa nachádzal pár dní dozadu. V tomto momente sa môžu pozrieť na staré dáta a potvrdiť jeho polohu. Ak sa systému podarí spojiť päť alebo šesť pozorovaní, potom sú astronómovia na dobrej ceste k objaveniu nového asteroidu.

V rámci štúdie vedci prešli za mesiac približne osminou dát z archívu NOIRLab. Systém THOR odhalil približne 1 354 potenciálnych asteroidov, no väčšina z nich už bola astronómom známa. Zatiaľ sa však podarilo objaviť 104 potenciálnych asteroidov, ktoré by mohli byť nové.

V tomto prípade je ale nutné podotknúť, že aspoň nateraz vedci nepracujú s blízkymi asteroidmi. Na testovanie nových systémov využívajú asteroidy v páse medzi Marsom a Jupiterom. Identifikovať blízke asteroidy je náročnejšie, kvôli ich vyššej rýchlosti, no tím vedcov verí, že už čoskoro systém THOR dokáže aj to. Zatiaľ ale nemal tento nástroj príležitosť preukázať svoje schopnosti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre