Denne okolo nás preletí množstvo asteroidov: Akú škodu by mohli reálne napáchať?

Šanca, že sa s nami zrazí veľký asteroid je malá, no škody by boli masívne.

asteroid
Zdroj: Pixabay.com (MasterTux)

Okolo našej planéty prelietajú asteroidy a kométy. Milióny kozmických objektov sa denne stretnú s našou planétou, no v drvivej väčšine prípadov ide o tak malé objekty, že zhoria v našej atmosfére a na povrch sa nedostanú.

V našej sústave sa nachádzajú aj väčšie objekty, no opäť platí, že väčšina predstavuje pre nás len malé riziko. Tie, ktoré by nás mohli v budúcnosti ohroziť sú starostlivo monitorované vesmírnymi agentúrami, píše portál SciTech Daily. O bezpečnosť našej planéty sa stará niekoľko skupín vedcov. Ich úlohou je zistiť, aká je pravdepodobnosť kolízie asteroidu s našou planétou a či svetové vlády robia všetko preto, aby riziko devastujúcej kolízie znížili najviac, ako sa dá.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak chceme vedieť, či je naša planéta v ohrození, najzakladanejším krokom je zistiť, koľko objektov sa v blízkosti Zeme skutočne nachádza. Podľa najnovších predpokladov americká NASA odhalila len 40% väčších asteroidov v našom okolí. Už v minulosti sa stalo, že na našu planétu zavítal „neočakávaný hosť“. Príkladom je incident z ruského mesta Čeľabinsk. Išlo o asteroid, ktorý explodoval v atmosfére planéty a zranil cez tisíc ľudí.

Čo ak by sa podobná udalosť zopakovala? Je ľudstvo pripravené na stret s nebezpečným asteroidom? Asteroid začína predstavovať isté riziko, ak sa dostane do vzdialenosti 7.4-miliónov km a má priemer minimálne 140 metrov. Ak by takýto asteroid dopadol na povrch našej planéty, mohol by zrovnať so zemou celé mesto. Väčšie objekty, dosahujúce priemer 1 km by už mali globálny dopad a v najhoršom prípade by dokázali spustiť masové vymieranie života na planéte. Len pre zaujímavosť, takto veľký asteroid k nám zavíta v priemere raz za 3-tisíc rokov. V prípade, ak by k nám však zavítal asteroid o priemere jedného kilometra, tak ten by mal potenciál zmeniť klímu na Zemi. Takto veľké asteroidy k nám zavítajú približne raz za 1-miliónov rokov.

Podobným asteroidom bol ten, ktorý do planéty narazil pred 65-miliónmi rokov. Jeho priemer bol približne 10 km a ide o jeden z najznámejších asteroidov v histórii Zeme – ukončil vládu dinosaurov na našej planéte.

Zem sa už v minulosti stretla s väčšími asteroidmi

Medzi známe asteroidy patrí tiež ten, ktorý explodoval nad mestom Čeľabinsk v roku 2013. V roku 1908 ale do našej atmosféry vstúpil 50-metrový asteroid, ktorý zrovnal vyše 2 100 štvorcových kilometrov lesa. Tento dopad sa nazýva Tunguská udalosť. Aj v budúcnosti nás čakajú podobné strety. Predpokladá sa, že v roku 2023 by okolo nás mal preletieť ďalší 50-metrový asteroid, ktorý sa označuje ako 2005 ED224. Šance, že sa zrazí s našou planétou sú jedna ku 500-tisíc.

Šanca, že sa s nami asteroid zrazí zatiaľ nikdy nebola príliš vysoká. Vedci ale aj malé percentá berú vážne, práve kvôli obrovským škodám, ktoré by mohla kolízia s väčším kozmickým objektom napáchať. V roku 1998 dostala americká NASA úlohu nájsť všetky blízke kozmické objekty, presahujúce priemer 1 km. Okolo roku 2011 vesmírna agentúra oznámila, že splnili 90% tohto cieľa. V roku 2005 sa ich misia rozšírila a NASA musela zmapovať aspoň 90% všetkých asteroidov s priemerom viac ako 140 metrov. Doteraz ale splnili len 40% tohto cieľa.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre