Asi sme sa mýlili, Mars nie je geologicky mŕtvym. Sopečná aktivita na planéte môže prebiehať dodnes

Výskumníci dlho predpokladali, že kvôli absencii tektonických platní je Mars geologicky mŕtvou planétou. Mohli sme sa mýliť.

Erupcia sopky Mars_2
Zdroj: WSamantha / shutterstock.com a WR Studios / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Planéta Mars sa dlhú dobu považovala za pustý a mŕtvy svet, no ako dokazuje nový výskum vedcov z University of Arizona, opak môže byť pravdou. V novej štúdii sa pozreli na nijak nevýrazný región planéty, no prekvapilo ich, že táto oblasť odhalila oveľa aktívnejšiu geologickú históriu, než sa spočiatku predpokladalo.  

Autori štúdie vysvetľujú, že v tomto regióne sa “len” pred miliónom rokov dralo na povrch obrovské množstvo lávy z množstva prasklín, ktoré existovali na povrchu. Planéte Mars chýbajú tektonické platne, obrovské kusy planetárnej kôry, ktoré u nás na Zemi neustále premieňajú povrch. To je jedným z hlavných dôvodov, prečo sa planéta považovala za geologicky mŕtvu.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci však odhalili pod povrchom oblasti Elysium Planitia obrovský plášťový chochol, štruktúru, ktorá v relatívne nedávnej minulosti poháňala intenzívnu sopečnú a seizmickú aktivitu planéty. V rámci nového výskumu autori spojili zábery zo sond na obežnej dráhe planéty s radarovými dátami. To im umožnilo vytvoriť 3D model lávových prúdov v oblasti Elysium Planitia. Tento mimoriadne obšírny výskum zdokumentoval viac ako 40 sopečných udalostí.  

“Elysium Planitia považujeme za najmladší sopečný terén na planéte. Výskum tejto oblasti nám pomôže lepšie pochopiť minulosť Marsu spolu so sopečnou a hydrologickou históriou planéty,” vysvetľujú autori štúdie.  

Aktivita môže prebiehať dodnes

Zatiaľ nikto nepozoroval sopečnú aktivitu na Marse v súčasnosti. Napriek tomu však výskumníci tvrdia, že oblasť Elysium Planitia je sopečne oveľa aktívnejšia, než sa predpokladalo. Naznačujú, že táto oblasť môže byť sopečne aktívna aj dnes. Misia americkej NASA, InSight, odhalila medzi rokmi 2018 a 2022 množstvo zemetrasení na Marse. Tieto pozorovania ukázali, že Mars môže byť hocičím, len nie mŕtvym.  

Výsledky štúdie pomôžu vedcom lepšie pochopiť minulosť červenej planéty. Autori štúdie naznačujú, že pochopenie sopečnej činnosti na planéte nám môže pomôcť pochopiť, či mal Mars niekedy vhodné podmienky pre život alebo nie. Moderné výskumy totiž naznačili, že krátko po vzniku mohol Mars vyzerať viac ako Zem. Na planéte existovali primerané teploty, hustejšia atmosféra, voda a silnejšia magnetosféra, ktorá planétu chránila pred škodlivým žiarením rovnako, ako nás chráni magnetické pole Zeme.  

Dôkazy naznačujú, že oblasť Elysium Planitia bola v minulosti niekoľkokrát zaplavená vodou. Autori štúdie objavili aj náznaky toho, že láva v oblasti mohla nejakým spôsobom interagovať s vodou alebo ľadom. Objavujú sa totiž stopy explózií vodnej pary. Tie mohli vytvoriť podobné prostredie aké by sme mohli nájsť okolo hydrotermálnych ventilov na dne oceánov. Výskumníci predpokladajú, že prvý život na Zemi mohol vzniknúť v blízkosti týchto ventilov.  

Interiér Marsu sa líši od toho pozemského. Detailné rekonštrukcie geologických charakteristík ponúkajú vedcom viac informácií o tom, aké procesy tvarovali planétu v minulosti.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre