Archeológovia pravdepodobne odkryli najstaršiu továreň na zbrane. Existovala pred 7200 rokmi

Na území dnešného Izraela archeológovia odhalili stovky kamenných projektilov vyrobených podľa jednotného štandardu.

prak zbran
Zdroj: Zhuravlev Andrey / shutterstock.com

Archeológovia v rámci novej štúdie odhaľujú, kedy naši predkovia po prvýkrát začali s masovou výrobou vojenských zbraní, informuje portál IFL Science. Archeologický výskum v dvoch starodávnych usadlostiach En Esur a En Zippori, ktoré boli obývané od roku 5800 pred Kristom do roku 4500 pred Kristom, odhalil 424 zaujímavých kamenných artefaktov.  

Výskumníci usudzujú, že s najväčšou pravdepodobnosťou ide o kamenné projektily, ktoré sa používali ako munícia do prakov. Zaujímavé na nich bolo to, že všetkých 424 kameňov bolo prakticky identických. To znamená, že ich museli naši predkovia vyrábať podľa akéhosi štandardu. Projektily mali na dĺžku 52 milimetrov, na šírku 31 milimetrov a vážili 60 gramov.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autori štúdie vysvetľujú, že prvá masová výroba vojnových zbraní sa objavila počas skorej bronzovej doby, a to na území dnešného Izraelu. Masová výroba zároveň naznačuje, že sa tieto usadlosti pripravovali na bitku, ktorá sa udiala pred viac ako 7-tisíc rokmi.  

“Kamene slúžili ako munícia do praku. Jednotlivé projektily boli zabrúsené z oboch strán, čo im dávalo aerodynamickú formu a umožnilo presnejší výstrel. Takýto tvar neskôr akceptovali ako štandard pre strelné a vrhacie zbrane aj grécke a rímske armády,” tvrdí Izraelský pamiatkový úrad.  

Jedna z prvých organizovaných bitiek v južnej Levante

Kamenné projektily zároveň poukazujú na možno prvý veľký konflikt na území južnej Levanty. Rovnaký tvar stoviek kameňov nasvedčuje, že mohlo ísť o priemyselnú výrobu. Jednotnosť v rozmeroch a váhe ukazuje, že tieto kamene slúžili ako štandardná munícia pre štandardné praky používané štandardnými používateľmi, v tomto prípade vojakmi. Znie to komplikovane, no v praxi to znamenalo, že vojaci mohli trénovať so štandardným vybavením a tým pádom v boji podať čo najlepší výkon. Ak by sa praky alebo munícia líšila, tréning stále zaváži, no celková presnosť vojaka by išla dolu.  

Autori vysvetľujú, že dovtedy sa používali ako munície hocijaké kamienky, ktoré ľudia našli na zemi. Priemyselná výroba štandardizovanej munície však hovorí o tom, že počas rannej bronzovej doby sa organizovaný konflikt stával čoraz častejším. Mohlo za to napríklad rozširovanie usadlostí. Muníciu do starodávnych prakov výskumníci nachádzajú v kopách, čo môže napovedať viac o tom, ako boli tieto zbrane používané.  

Praky neboli používané ako zbraň na mimoriadnu presnosť. Namiesto toho skupina vojakov vystrelila kamene súčasne, čím vytvorila pole projektilov, ktoré zasiahlo väčšiu oblasť. V bojových podmienkach mohli vojská používať praky na prelomenie formácie nepriateľa.  

Autori štúdie si všimli ešte jednu pozoruhodnú vec. Tieto štandardné projektily miznú z archeologického záznamu o približne tisíc rokov neskôr. Vedci nevedia, či počas tohto obdobia došlo k zníženiu počtu konfliktov v oblasti. Výskum však ukazuje počiatky organizovaných konfliktov, ktoré sa s nami tiahnu od rannej bronzovej doby až do dnešného dňa.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre