Archeológovia odhalili hrob z doby bronzovej. Patril jednému z najbohatších miestnych ľudí. Toto všetko v ňom našli!

Archeológovia objavili v jednom z najbohatších hrobov neskorej doby bronzovej množstvo významných artefaktov.

Zvláštne artefakty umožnili vedcom rekonštruovať priebeh neolitického pohrebu
Zdroj: DALL-E 2

V roku 2016 sa výskumníkom z University of Gothenburg podarilo objaviť jeden z najbohatších hrobov neskorej doby bronzovej, aký sa na Cypre našiel. V ňom sa nachádzalo množstvo zlatých objektov vrátane diadému, perál či náušníc. Okrem šperkov a zlatých artefaktov archeológovia objavili aj viac ako stovku nádherne dekorovaných keramických nádob.

Nádoby pochádzali od niekoľkých kultúr, ktoré v danej dobe pred 1600 až 1150 rokmi pred Kristom existovali vedľa seba. Výskumníci tak potvrdili, že v dobe bronzovej bol Cyprus hlavným obchodným centrom. Hrob našli v dávnom meste doby bronzovej, ktoré sa nazývalo Hala Sultan Tekke. Predpokladalo sa, že išlo o mesto s rozlohou do 50 hektárov. Zároveň vedci predpokladajú, že toto mesto malo kontakty aj so Švédskom a ďalšími vzdialenými krajinami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Čo obsahoval hrob jedného z najbohatších mužov v dobe bronzovej?
Zdroj: University of Gothenburg

„Naše vykopávky považujeme za mimoriadny úspech. Podarilo sa nám odhaliť mestskú štvrť z roku 1250 pred Kristom a za mestom sme objavili hrob jedného z najbohatších ľudí Cypru. Vedľa hrobu bola obrovská jama, kde ľudia ukladali svoje posledné dary,“ vysvetlil Peter Fischer, vedúci vykopávok.

Zdá sa, že hrob bol v skutočnosti rodinnou hrobkou, v ktorej ležalo osem detí a deväť dospelých. Najstarší z nich mal približne 40 rokov, čo je na dobu bronzovú úctyhodný vek. Okrem zlatých šperkov, artefaktov a keramiky v hrobe objavili aj drahokamy a niekoľko cylindrových pečatí. Niektoré pochádzali zo Sýrie a iné z Mezopotámie. Medzi významný nález patrí aj bronzová dýka.

Vzácne dary

Najdôležitejšie sú však keramické nádoby. Niektoré boli vyzdobené nádhernými ilustráciami, či náboženskými symbolmi a zvieracími kresbami. Predpokladá sa, že väčšina prišla z Kréty alebo Grécka, no niektoré pochádzajú aj z Anatólie – krajiny na dnešnom území Turecka.

„Keramika ukrýva v sebe množstvo informácií. Veríme, že ide o mimoriadne kvalitný import, hlavne z Grécka, ktorý sa datuje do rokov 1500 až 1300 pred Kristom,“ tvrdil Fischer.

Jedna z nádob na sebe niesla motív ženy, z ktorého mohli vyčítať ako sa obliekali bohaté ženy v danej dobe. Rovnaký motív možno nájsť v paláci Knóssos. Iné dary pochádzali z Egypta. Mimoriadne zaujímavé je ale to, že sa vedcom podarilo objaviť hrob, no zatiaľ sa nenašli stopy mesta, ktoré v tom období muselo existovať neďaleko.

Čo obsahoval hrob jedného z najbohatších mužov v dobe bronzovej?
Zdroj: University of Gothenburg

„Muselo ísť o bohaté mesto súdiac podľa hrobu, ktorý sme objavili. Pravdepodobne sa nachádza bližšie hrobu v oblasti, ktorú sme ešte dobre nepreskúmali,“ povedal Fischer.

Vykopávky pokračujú aj dnes a vedci nachádzajú viac artefaktov z neskorej doby bronzovej. Tvrdia, že musia zabezpečiť túto časť našej histórie ešte predtým, ako bude naše kultúrne dedičstvo navždy zničené. Hrob bohatého človeka však nateraz ostáva najvýznamnejším nálezom v danom regióne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre