Archeológovia rozlúštili záhadu, na čo slúžili tieto 4,5-tisíc rokov staré kamenné guľôčky

Vedci z University of Bristol sa pokúšajú rozlúštiť význam zvláštnych kamenných guľôčok, ktoré našli na rôznych miestach.

Zdroj: University of Bristol

Archeológovia z University of Bristol objavili zvláštne kamenné guľôčky na územiach okolo Stredozemného a Egejského mora. Ich význam ostával až doteraz záhadou, no nová štúdia naznačuje, že by mohli byť „figúrkami“ v úplne prvých stolových hrách.

Predchádzajúce teórie tvrdili, že ide o muníciu do praku alebo protiváha pri vážení, či ako časť antického počítadla. Výskum však zistil, že guľôčky nie sú rovnaké a možno ich rozdeliť na špecifické skupiny. To bolo pre vedcov odrazovým mostíkom a následne začali hľadať rôzne vzorce, ktoré by mohli prezradiť niečo viac o tom, na čo guľôčky slúžili.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Najstaršia stolná hra na svete?
Zdroj: University of Bristol

V rámci novej štúdie vedci analyzovali viac ako 700 kameňov. Najstaršie z nich boli staré 4 500 rokov a objavili ich v meste Akrotiri, ktoré vzniklo v dobe bronzovej. Guľôčky sú o niečo menšie ako golfové loptičky a ich farba sa líši, čo znamená že ich vyrobili z odlišných materiálov. Okrem guľôčok vedci objavili aj kamenné dosky, ktoré mali plytký výrez, do ktorého by sa guľôčky zmestili.

„Kamenné guľôčky môžeme rozdeliť na dve kategórie, väčšie a menšie. To nám sedí k teórii že ich naši predkovia používali ako počítadlá pre istú formu spoločenskej hry. Predpokladáme, že sa guľôčky zbierali tak, aby sadli do svojej skupiny,“ vysvetľuje Christianne Ferné, jedna z autoriek štúdie.

Ak by skutočne išlo o súčasť stolnej hry, vedci by v rukách držali jeden z najskorších prípadov, kedy naši predkovia podobnú hru vytvorili. Ďalší autori štúdie vysvetľujú, že kamenné sféry mali spoločenský význam. Predpokladá sa, že ich ľudia ukladali do špecifických otvorov. Toto opäť poukazuje na to, že mohlo ísť o súčasť hry, ktorou sa naši predkovia zabávali. Autori štúdie vysvetľujú, že im objav umožňuje lepšie pochopiť sociálne interakcie v dobe bronzovej.

Najstaršia stolná hra na svete?

Výskum však ešte ani zďaleka nekončí. Vedci sa pokúsia zistiť, či aj kamenné dosky boli súčasťou tejto konkrétnej spoločenskej hry. Zamerajú sa na plytký otvor a spôsoby, akým by mohol ku hre slúžiť. Autori štúdie sa neskôr pokúsia do výskumu zapojiť aj umelú inteligenciu. Tá by im mohla pomôcť prezradiť pravidlá tejto záhadnej hry.

Momentálne sa za najstaršiu stolnú hru považuje Senet. Pochádza zo starovekého Egypta a ľudia ju hrali približne 3500 rokov pred Kristom. Hracia doska sa skladala z obdĺžnikovej dosky, ktorú vyrábali buď z dreva, vápenca, alebo keramiky. Hoci presné pravidlá nie sú známe, objavili sa už aj rekonštrukcie tejto starodávnej hry. Za rekonštrukciou stojí dvojica egyptológov, ktorí čerpali z niekoľkých útržkov textov, v ktorých sa Senet spomína. Na základe tohto neúplného textu sa Senet hrá aj dnes.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre